Gdy pięć lat temu opisywaliśmy na łamach „Focusa” fenomen bitcoinów, były one ulubioną walutą m.in. cyberprzestępców. Miały też jednak zalety wynikające ze stosowania tzw. technologii blockchain: pozwalały na błyskawiczne i anonimowe dokonywanie transakcji, a na dodatek pozwalały na pominięcie tradycyjnego systemu finansowego:

Nie ma banków, a jeśli pożycza się pieniądze, to tak jakby się pożyczało np. samochód. Nie można pożyczyć bitcoinów, a zarazem je sobie zostawić. Nie da się ich dodrukować, zwielokrotnić ani w inny sposób pozyskać tych pieniędzy.

Już wtedy spekulowano tą walutą, choć nikt nie był w stanie przewidzieć, że jeden bitcoin będzie kosztował 10-20 tys. dolarów, jak to miało miejsce w ubiegłym roku.

Dziś bitcoiny budzą masową fascynację i zarazem obawy. Rządy wielu państw chcą ściślej uregulować kwestie dotyczące takich wirtualnych walut. Z racji ogromnej skali spekulacji bitcoinami Facebook zaczął blokować reklamy dotyczące tej tematyki. Mówi się też o tym, że hakerzy włamują się do różnych urządzeń i zamieniają je w „koparki” bitcoinów. Zarazem sam proces „wykopywania” angażuje ogromną moc obliczeniową, za czym idzie równie ogromne zużycie energii elektrycznej.

Czy ktokolwiek powinien dziś inwestować w bitcoiny? I w jaki sposób stojące za nimi technologie blockchain mogą zmieć świat finansów w przyszłości? O tym opowie mój gość w studiu TOK FM - prof. Aneta Hryckiewicz, ekspertka w dziedzinie finansów i bankowości z Akademii Leona Koźmińskiego.

Przy okazji polecam audycje archiwalne o bitcoinach (z 2013 r.) i ryzyku finansowym.

Nowego odcinka „Człowieka 2.0” możecie posłuchać 3 lutego o godz. 14:40 (pierwsza część) i 15:40 (druga część) na antenie Radia TOK FM. Później będzie dostępny jako podcast na stronie archiwum audycji oraz w aplikacji mobilnej TOK FM. Kompletny spis odcinków znajdziecie na stronie WikiRadia. Zapraszam!