Jakie są szanse na zarażenie przez opakowanie jedzenia?

Zarażenie się Covidem-19 przez kontakt ze skażonym opakowaniem jest teoretycznie możliwe –  badania laboratoryjne wykazały, że na niektórych materiałach opakowaniowych wirus może przetrwać godziny, jeśli nie dni –  głównie na kartonach i różnych formach tworzyw sztucznych.

Co więcej, koronawirus jest bardziej stabilny w niższych temperaturach, czyli podobnej, w jaką transportuje się żywność. Niektórzy naukowcy zastanawiali się jednak, czy te ustalenia mają przełożenie na świat poza ścianami laboratorium. 

Dr Julian Tang, profesor nauk oddechowych na Uniwersytecie w Leicester, mówi, że w świecie zewnętrznym warunki środowiskowe zmieniają się tak szybko, że powinno to oznaczać, że wirus nie przetrwa na powierzchniach tak długo. Emanuel Goldman, profesor mikrobiologii na Uniwersytecie Rutgers, zwrócił również uwagę, że w badaniach laboratoryjnych wykorzystano próbki zawierające do 10 milionów cząstek wirusa, podczas gdy liczba tych cząstek na przykład w kropli aerozolu wciśniętej na powierzchnię prawdopodobnie wynosiła tylko około 100.

"Moim zdaniem szansa przeniesienia wirusa przez powierzchnie nieożywione jest bardzo mała, i istnieje tylko w przypadkach, gdy zarażona osoba kaszle lub kicha na taką powierzchnię, a ktoś inny dotyka jej wkrótce po zanieczyszczeniu (w ciągu jednej do dwóch godzin).” – powiedział.


W jaki sposób wirus może zostać przeniesiony?

Ryzyko przeniesienia wirusa na opakowaniach opiera się na założeniu, że pracownicy zakładów pakujących żywność mogą dotknąć zakażonych powierzchni, a następnie dotknąć oczu, nosa i ust. Naukowcy jednak obecnie nie uważają, że w większości przypadków nie jest to główna droga przenoszenia się Covid-19. "Może się zdarzyć, że osoba może zarazić się Covid-19, dotykając powierzchni lub przedmiotu, na którym znajduje się wirus" –  podaje amerykańska agencja zdrowia, Centers for Disease Control (CDC) na swojej stronie internetowej, dodając jednak, że "nie uważa się, by był to główny sposób rozprzestrzeniania się wirusa".


W rzeczywistości uważa się, że koronawirus najczęściej rozprzestrzenia się bezpośrednio z człowieka na człowieka:

- Pomiędzy ludźmi, którzy są w bliskim kontakcie (w promieniu 2 m)
- Przez kropelki wytwarzane, gdy zarażona osoba kaszle, kicha lub mówi

- Kiedy kropelki lądują w ustach lub nosie pobliskich osób (lub są wdychane do płuc)


Dr Tang mówi jednak, że udowodnienie, że ktoś złapał wirusa przez opakowanie, byłoby dość trudne. Aby mieć pewność, że narażenie związane z pakowaniem żywności było prawdziwą przyczyną zakażenia, należałoby "wykluczyć wszelkie niedawne narażenie na kontakt z jakimkolwiek innym źródłem", w tym bezobjawowe kontakty społeczne.


Jak więc zachować bezpieczeństwo?

Światowa Organizacja Zdrowia twierdzi, że "obecnie nie ma potwierdzonego przypadku Covid-19 przenoszonego przez żywność lub opakowania żywności", wymienia jednak szereg środków ostrożności, które można podjąć, aby uniknąć takiego zakażenia.

Według założeń WHO nie ma potrzeby dezynfekcji opakowań, ale "ręce powinny być odpowiednio umyte po obchodzeniu się z opakowaniami z żywnością i przed jedzeniem".

Jeśli zatem robisz zakupy spożywcze, użyj środka do dezynfekcji rąk przed wejściem do sklepu, a następnie dokładnie umyj ręce –  także po rozpakowaniu zakupionych produktów.

Specjaliści twierdzą, że dostawa artykułów spożywczych również powinna być bezpieczna, jeśli zajmujący się nią pracownik stosuje się do dobrych praktyki higieny osobistej i żywnościowej.