28 kwietnia finał projektu „animuj! Warszawę”, czyli wielkie święto polskiej animacji. W programie: spotkanie z mistrzami polskiej animacji, rozmowa z Tomaszem Bagińskim, projekcje filmów warsztatowych i konkursowych.
Finał jest podsumowaniem projektu Muzeum Powstania Warszawskiego, w którym ponad sto osób poznało warsztat tworzenia filmu animowanego i stworzyło film o Warszawie. W czasie finału odbędzie się także premiera pierwszego filmu animowanego, który wraz z wywiadami udzielonymi przez znanych polskich animatorów znajdzie się na płycie wydanej z okazji zakończenia projektu. Podczas finału muzeum ogłosi również wyniki konkursu na najlepszy krótkometrażowy film animowany o Warszawie. Temat konkursu brzmiał: „Warszawa wczoraj i dziś. Pokaż swój obraz miasta”. Wśród członków Jury znaleźli się tacy mistrzowie polskiej animacji, jak: Witold Giersz, Mariusz Wilczyński, Robert Turło oraz Marek Skrobecki. To właśnie z nimi będzie można porozmawiać o tajnikach animowania. Na koniec odbędzie się spotkanie z Tomaszem Bagińskim, twórcą nominowanej do Oscara „Katedry” oraz prezentacja najnowszych prac ze studia Platige Image, w tym pokaz filmu-niespodzianki.


Projekt „animuj! Warszawę” miał przełamać stereotypy związane z animacją jako wymagającą specjalistycznego sprzętu i nadzwyczajnych umiejętności plastycznych. Konkurs miał odpowiedzieć na pytanie: co wpłynęło na współczesny kształt stolicy - jej mieszkańców, architekturę i atmosferę? Odpowiedzią jest film animowany, który powstał w wyniku cyklu warsztatów oraz filmy konkursowe. Na płycie wydanej z okazji zakończenia projektu znajdą się wszystkie filmy wraz z komentarzami uczestników oraz wypowiedziami wybitnych polskich animatorów na temat polskiej sztuki animacji. Dla wszystkich, którzy przyjdą na finał muzeum przygotowało egzemplarz płyty w prezencie.


Więcej informacji: www.animuj.1944.pl 


28 kwietnia (wtorek) godz. 18.00


Wstęp wolny! 


Muzeum Powstania Warszawskiego, ul. Grzybowska 79 w Warszawie.

h.k.