Siwienie jest naturalną cechą ludzkiego organizmu. Jednakże nie wszyscy mają ochotę akceptować ten fakt i pierwsze siwe włosy, zauważone przypadkiem w lustrze, doprowadzają wielu na skraj rozpaczy. Za kolor naszej czupryny odpowiedzialna jest melanina – barwnik produkowany przez specjalne znajdujące się w cebulkach włosów komórki – melanocyty. Ich sąsiednie komórki – keratynocyty – syntezują białko keratynę, będącą głównym materiałem budulcowym włosów. W pewnym stadium barwnik łączy się z białkiem, wskutek czego nowy włos ma już określony kolor – zależny od rodzaju melaniny. 

     Siwienie jest najczęściej oznaką starzenia się organizmu – utrata koloru włosów wywołana jest zmniejszeniem aktywności melanocytów. W zależności od rasy ludzie siwieją w różnym okresie swojego życia, jednak w wielu przypadkach mamy do czynienia z siwieniem przedwczesnym (ok. 20 r.ż.), co lekarze tłumaczą predyspozycjami genetycznymi lub nabytymi. Siwe włosy mogą być skutkiem silnego stresu, chorób autoimmunizacyjnych czy niedoboru odpowiednich mikroelementów.

     Naukowcy z University of Manchester we współpracy z naukowcami z Hormonalny środek stworzony przez zespół Ralfa Pausa, znany na razie pod nazwą K(D)PT), który przywraca naturalny kolor włosów człowieka, przyniósł wspaniałe efekty w warunkach laboratoryjnych. Naukowcy „zmusili” siwe, a nawet białe włosy do powrotu do początkowego koloru. 

     Próbki włosów poddane analizie przez naukowców należały do kobiet w wieku od 46 do 65 lat. Według badaczy niezależnie, od jakiego koloru włosów człowiek rozpocznie leczenie, rezultat będzie widoczny. Dermatolodzy mają nadzieję na to, że w przyszłości środek będzie dostępny w postaci szamponu, póki co trzeba rozwiać wszelkie wątpliwości i zastrzeżenia, których jest niemało. Produkt końcowy to jeszcze kwestia czasu. Naukowcom udało się bowiem przywrócić kolor na razie tylko sztucznie przyprószonym siwizną włosom, choć są oni prawie pewni, że podobnych efektów będzie można oczekiwać również w przypadku naturalnej siwizny. 

     Podobnie jak w przypadku sztucznego farbowania włosów, terapię nowym preparatem będzie można regularnie powtarzać. Wyniki badania zostały opublikowane w magazynie British Journal of Dermatology. Jeśli lekarstwo okaże się skutecznym, z pewnością ucieszą się przedstawicielki płci pięknej, żadna farba nie zastąpi bowiem naturalnego koloru włosów.  JSL

źródło: www.manchester.ac.uл