1. Młodość

Za najbardziej atrakcyjne uchodzą kobiety w pełni sił prokreacyjnych. Zdolność rozrodcza kobiet pojawia się podczas dojrzewania i zanika po przekwitaniu. To tłumaczy fakt, dlaczego upodobania mężczyzn są silnie uzależnione od wieku kobiety. Panowie zwykle pożądają partnerek młodszych od siebie, bo mogą spłodzić z nimi zdrowe dzieci. Ta prawidłowość nie ogranicza się do kultur zachodnich – badania 37 kultur przeprowadzone przez psychologa ewolucyjnego prof. Davida M. Bussa wykazały, że we wszystkich bez wyjątku kulturach mężczyźni wolą młodsze kobiety. Najmniejszej różnicy wieku (dwuletniej) oczekują Skandynawowie, a największej (siedmioletniej) mieszkańcy Nigerii i Zambii.

Analizując ogłoszenia matrymonialne, prof. Buss zauważył z kolei, że potrzeba różnicy rośnie z wiekiem. „Mężczyźni po trzydziestce poszukują kobiet przeciętnie o pięć lat od nich młodszych, podczas gdy po pięćdziesiątce chcieliby kobiet aż o 20 lat młodszych” – napisał w „Ewolucji pożądania”. Komentarz profesora jest jednoznaczny: „współcześni mężczyźni wyraźnie wolą kobiety młodsze, ponieważ odziedziczyli tę preferencję po swoich odległych przodkach, dla których wiek kobiety stanowił jeden z bardziej niezawodnych wskaźników jej reprodukcyjnej wartości”.

 

2. Wąska talia

Domena młodych kobiet zwiastuje zdrowie oraz płodność U dojrzewającej dziewczyny tłuszcz koncentruje się w okolicach biustu i bioder, nadając sylwetce kształt klepsydry. Podczas gdy otłuszczony brzuch wiąże się ze zwiększonym ryzykiem ataku serca, nadciśnienia, cukrzycy, a nawet raka, wąska talia sygnalizuje dobry stan zdrowia. Dawniej sądzono, że kumulacja tłuszczu w okolicach bioder jest oznaką szerokiego kanału rodnego, ale dziś wiadomo, że w żaden sposób nie wpływa to na jakość porodu. „Płodność zależy od poziomu hormonów płciowych – estrogenów i gestagenów” – tłumaczy prof. Bogusław Pawłowski. „Ich działanie wpływa na budowę ciała i ilość tkanki tłuszczowej. Badania wskazują, że im mniej tkanki trzewnej w okolicy brzucha – czyli im mniejszy obwód talii – tym większe są szanse na to, by kobieta była płodna”. To przekonanie podziela 18 kultur, które przebadał psycholog Devendra Singh. Wykazał on, że proporcje talii i bioder mają większy wpływ na atrakcyjność kobiecego ciała niż wielkość piersi czy waga. U najbardziej atrakcyjnych pań obwód pasa podzielony przez obwód bioder wynosi 0,7. To, czy są smukłe, czy zaokrąglone, ma już znaczenie drugorzędne.