Czym jest i jak działa kinematograf?

Co to jest kinematograf? Mowa tutaj o jednym z pierwszych urządzeń służących do rejestracji ruchu. Z jego pomocą mogło dochodzić do realizacji i projekcji jeszcze niedoskonałych ruchomych obrazów. Jego nazwa wzięła się z greckiego - od słów: „kinematos”, czyli „ruch” i „graphein”, czyli pisać. Patent na ten wynalazek został przyznany w 1895 roku. Nie było to jednak pierwsze spośród takich urządzeń. Przed nim pojawił się kinetoskop, wynaleziony przez Thomasa Alvę Edisona. Jeszcze przed nim prototypy urządzeń rejestrujących stworzyli Ottomar Anschutz oraz Stanisław Jurkowski, będący Polakiem.

Mechanizm, znajdujący się w kinematografie, przypomina ten mieszczący się w maszynie do szycia. Aby przesunąć taśmę filmową, należało wykonać serię szarpnięć. W taki sposób zatrzymywała się ona na moment, a wtedy obraz zostawał w pełni oświetlony, dlatego też widz mógł go zarejestrować w całości. Dzięki niemu powstała możliwość przesuwania taśmy filmowej z odpowiednią płynnością. Prędkość, jaką osiągała, to szesnaście klatek na sekundę. W ten sposób jakość i ostrość przedstawianych obrazów uległa znacznemu zwiększeniu.

Film przesuwało się z wykorzystaniem specjalnej korbki, czym różnił się od kinetoskopu, który był napędzany specjalnym silniczkiem elektrycznym. Tym sposobem, aby działało, potrzebne były wyłącznie baterie konieczne do zasilenia oświetlenia. Jeśli zaś chodzi o rozmiar i wagę kinematografu, wcale nie były one wcale zbyt duże. Urządzenie okazało się znacznie lżejsze od kinetoskopu (ważyło około czterech kilogramów, natomiast wynalazek Edisona - pięćset).

Kto wynalazł kinematograf?

Kiedy mówi się o kinie i filmowaniu, zawsze pojawia się kinematograf. Historia kinematografii rozpoczęła się wtedy, gdy powstawał wynalazek za wynalazkiem. Pierwszym punktem, który w ogóle zapoczątkował całą przygodę z filmem, było powstanie kinetoskopu Edisona. Za jego pomocą dało się oglądać filmy, które nie trwały dłużej niż około siedemnaście sekund. Seans był jednak jednoosobowy, dlatego też urządzenie nie wzbudziło szczególnego entuzjazmu i nie stało się zbyt popularne.

Dużo większym uznaniem cieszył się kinematograf. Jego twórcami byli osławieni bracia Auguste i Louis Lumiere. Ci pochodzący z Francji wynalazcy skupiali się na rozwoju fotografii, a dopiero następnie na kinematografii. Pierwszy z nich przyszedł na świat w październiku 1862 roku, drugi natomiast w tym samym miesiącu dwa lata później. Zrezygnowali z możliwości pójścia na studia, wybierając rodzinny zakład fotograficzny. To za sprawą swojego ojca bracia Lumiere zafascynowali się kinematografią około 1892 roku. Postanowili zakupić kinetoskop stworzony przez Edisona, by dokładnie przeanalizować zasadę jego funkcjonowania. To właśnie dzięki temu udało się stworzyć kinematograf, który dał początek współczesnej kinematografii.