Historia polskiej informatyki, która zaczęła się rozwijać pod koniec lat 50. XX wieku jest słabo udokumentowana, a niemal zupełnie nic nie wiadomo na temat roli, jaką odegrały w niej kobiety. Tymczasem, jak pisze Karolina Wasielewska w niewydanej jeszcze książce "Cyfrodziewczyny", w zespołach pracujących nad pierwszymi polskimi komputerami - a zwłaszcza oprogramowaniem do nich - nie brakowało informatyczek. Wiele z nich zajmowało stanowiska kierownicze, dostawało nagrody za swoje projekty czy wynalazki, miało opinię wybitnych ekspertek, a także cieszyło się uznaniem w Polsce i za granicą.

Jakie były losy polskich pionierek branży IT? I gdzie będzie można je spotkać? O tym opowiedzą moje rozmówczynie w studiu TOK FM: Karolina Wasielewska, dziennikarka Radia Złote Przeboje, autorka bloga Girls Gone Tech i (nie wydanej jeszcze) książki "Cyfrodziewczyny" oraz dr Bianka Siwińska, szefowa Fundacji Perspektywy, dyrektorka "Perspektywy Women in Tech Summit".

Przy okazji polecam archiwalne odcinki audycji o roli kobiet w nowych technologiach i dziedzinach ścisłych.

Nowego odcinka „Człowieka 2.0” możecie posłuchać 31 sierpnia o godz. 14:20 (pierwsza część) i o godz. 14:40 (druga część) na antenie Radia TOK FM. Później będzie dostępny jako podcast na stronie archiwum audycji oraz w aplikacji mobilnej TOK FM. Kompletny spis odcinków znajdziecie na stronie WikiRadia. Zapraszam!