4 lipca, w rocznicę katastrofy w Giblartarze,  TVP Historia wyemituje dwuodcinkowy,  niezwykły dokument zrealizowany przez Jędrzeja Lipskiego i Piotra Mielecha. Dziennikarze TVP Historia odszukali żołnierzy brytyjskiej armii, którzy jako pierwsi dotarli na miejsce katastrofy gibraltarskiej, w której zginął gen. Władysław Sikorski. Nie rozmawiali z nimi wcześniej, ani historycy, ani dziennikarze próbujący wyjaśnić przyczyny katastrofy i rozwikłać jedną z największych zagadek II wojny światowej. Sydney Knowles i Kenneth Brooks od 4 lipca 1943 roku przez ponad tydzień, brali udział w akcji ratunkowej po zatonięciu samolotu z generałem Sikorskim na pokładzie. Sydney Knowles, nurek z bazy wojskowej słyszał dźwięk silnika startującego samolotu. Nie przypuszczał, że w chwilę później będzie penetrował wrak rozbitej maszyny i wyciągał z wody ciało generała Sikorskiego. Kenneth Brooks był członkiem załogi statku, który jako pierwszy dotarł na miejsce katastrofy Liberatora.

Obaj zeznawali przed brytyjską komisją wojskową badającą przyczyny katastrofy, nigdy później nie wypowiadali się publiczne na temat wypadku, nigdy też nie rozmawiali z dziennikarzami. Ich zeznania nie znalazły się także w zebranych przez IPN dokumentach śledztwa dotyczącego katastrofy gibraltarskiej. 

Sydney Knowles i Kenneth Brooks, rozmawiając z dziennikarzami TVP Historia, wrócili wspomnieniami do pamiętnego, 4 lipca 1943 roku by zrekonstruować minuta po minucie bieg zdarzeń od chwili startu Liberatora, aż do końca akcji ratunkowej. „Katastrofa gibraltarska - ostatni świadkowie”, to nie tylko wspomnienia, z których wyłania się niemal fotograficzny opis katastrofy gibraltarskiej, to także nigdy wcześniej nie publikowana opowieść o trwającej kilka dni dramatycznej akcji ratunkowej. 

„Katastrofa gibraltarska 1943 - Ostatni świadkowie” TVP Historia 4 lipca część 1 - godz. 21.20, część 2 – godz. 22.00.