Języki miłości według Garego Chapmana

Gary Chapman to amerykański psycholog, psychoterapeuta, autor bestsellerowych książek oraz prezenter radiowy. W codziennej pracy zajmuje się prowadzeniem terapii dla małżeństw znajdujących się w kryzysie. Jego najbardziej znana książka nosi tytuł „5 języków miłości”. Autor przedstawia w niej receptę na uratowanie związku przeżywającego trudności. Pomaga przezwyciężyć rutynę, wzajemną obojętność, nieporozumienia i konflikty.  

Języki miłości Chapmana to pięć różnych sposobów, w jaki każdy człowiek doświadcza miłości. Aby czuć się kochanym, potrzebujemy, aby druga osoba w związku okazywała nam uczucia w określony sposób – zgodny z jednym, właściwym nam językiem.

Inne sposoby okazywania miłości również mogą być ważne, jednak pominięcie przez partnera tego kluczowego sprawia, że czujemy się zaniedbywani i niekochani. Jeżeli np. językiem właściwym dla danej osoby jest poświęcanie jej czasu, wtedy mąż zarabiający dużo pieniędzy i kupujący drogie prezenty swojej żonie, nie będzie w stanie zrekompensować jej częstej nieobecności w domu z powodu częstych nadgodzin w pracy. 

Świadomość tego, jaki język miłości jest właściwy dla swojego partnera, pozwala zmienić swój dotychczasowy sposób okazywania miłości na taki, który jest zgodny z jego potrzebami. Małżeństwa stosujące się do koncepcji 5 języków miłości są w stanie przezwyciężyć kryzys, poprawić wzajemną komunikację i odzyskać poczucie szczęścia w związku.  

Pierwszy język miłości: słowa

Pierwszym językiem miłości są słowa. Osoba, u której dominuje ten sposób doświadczania miłości, pragnie jak najczęściej słyszeć komplementy na swój temat. Potrzebuje być na co dzień doceniana i wyróżniana przez swojego partnera. Dzięki temu czuje się wyjątkowa i kochana. Warto jak najczęściej zapewniać ją za pomocą słów o swojej miłości, pisać czułe liściki czy wierszyki miłosne.

Jeżeli słowa są u partnera głównym językiem miłości, dobrze jest doceniać oraz komplementować go zarówno w prywatnych rozmowach, jak i w towarzystwie. Osoba taka lubi słyszeć jak najczęściej życzliwe słowa, takie jak „proszę”, „dziękuję”, „przepraszam”, „jesteś dla mnie ważny” czy „cieszę się, że jesteś”. Przykre słowa są dla niej wyjątkowo bolesne i zwykle pamięta o nich przez długi czas.

Komplementy nie powinny być wymuszone, lecz koniecznie szczere. Partner, u którego słowa są dominującym językiem miłości, szybko wykryje nieszczerość, nie uwierzy w takie adorujące zdania i poczuje się urażony. Warto więc poszukać takich jego cech, które faktycznie doceniamy, podziwiamy czy jesteśmy za nie wdzięczni.