Jak wymienić żarówkę w samochodzie: jakie rodzaje żarówek są używane w samochodach?

W każdym nowoczesnym samochodzie, ciągniku i innych pojazdach stosuje się kilkadziesiąt urządzeń oświetleniowych. Wymiana żarówki w aucie i sam sposób postępowania, w dużej mierze zależy od rodzaju samej lampy.

Lampa samochodowa to elektryczne urządzenie oświetleniowe, sztuczne źródło światła, w którym energia elektryczna jest przetwarzana w taki czy inny sposób na promieniowanie świetlne. Aby dokonać właściwego wyboru lamp, musisz najpierw zrozumieć ich istniejące typy i funkcje. Istnieją trzy główne rodzaje żarówek, są to LED, ksenon i halogen. Każdy rodzaj jest dobry, jednak również każdy ma zarówno zalety, jak i wady

Żarówki LED można uznać za najbardziej ekonomiczne. Są małe, co pozwala łączyć i tworzyć z nich bardziej złożone emitery światła. Niestety, mają również wady. Koszt najprostszej takiej żarówki jest dwa razy wyższy niż koszt zwykłej żarówki halogenowej. Lampy ksenonowe są bardzo popularne wśród entuzjastów tuningu samochodów. Charakteryzują się tym, że emitują światło o niebieskawym odcieniu. Po raz pierwszy takie lampy były używane przez markę samochodów BMW w siódmej serii. Niestety w wielu krajach lampy te są prawnie zabronione, ponieważ większość samochodów jest wyposażona w lampy halogenowe. Ponadto te lampy to jeden z droższych wyborów oświetlenia auta.To lampy halogenowe są stosowane najczęściej. Można je zamontować w dowolnym samochodzie. Są łatwe w instalacji i nie wymagają konserwacji. Jeśli chodzi o minusy, to należy tu wspomnieć o dużym zużyciu energii. Dodatkowo lampy halogenowe łatwo reagują z innymi substancjami takimi jak sól. Wymieniając taką lampę, warto trzymać ją tylko za podstawę, w żadnym wypadku nie dotykając szkła.

 

Lampy różnych typów mają określone obszary zastosowania:

• Lampy żarowe - najbardziej uniwersalne, dziś są stosowane do świateł przednich, alarmowych, w kabinie, jako lampki kontrolne i sygnalizacyjne na deskach rozdzielczych itp.

• Światło gazowe - lampy neonowe jako wskaźniki i kontrolne (obecnie rzadko stosowane), lampy neonowe i inne lampy gazowe do oświetlenia dekoracyjnego

• Luminescencyjne - stosowane na wypadek sytuacji awaryjnych, prac naprawczych itp.

• Diody LED - uniwersalne źródła światła, które są dziś używane w świetle czołowym, do sygnalizacji świetlnej, jako światła do jazdy dziennej, na deskach rozdzielczych.