Czy można uratować związek?

Kiedy wiążemy się z partnerem, raczej nie myślimy o trudnych aspektach bycia razem. Odurzeni uczuciem, skupiamy się na tym, co dobre, nie zauważając ani wad drugiej połówki, ani potencjalnych problemów. Sytuacja zmienia się, kiedy jesteśmy ze sobą już jakiś czas. Pierwsza ekscytacja mija, a my oprócz pozytywów widzimy też coraz więcej negatywów. Początkowy zachwyt mija. Przychodzi monotonia, czasem irytacja. Rodzą się pokusy, a co za tym idzie kłamstwa, niedopowiedzenia. Nie ma długotrwałego związku, który by przez to nie przechodził. Oczywiście nie zawsze scenariusz jest taki sam. Kryzysy bywają różne, nie wszystkie dotyczą zdrady. Czasem kryzys dopada związek, wówczas kiedy oboje zagubimy się w codziennych obowiązkach i nadmiernie od siebie oddalimy. Sytuacją kryzysową jest również pojawienie się dziecka. Czasami związek się rozpada, a po jakimś czasie ludzie postanawiają jednak do siebie wrócić.  Jak uratować miłość? Jak uratować związek po rozstaniu? Czy to w ogóle możliwe? Zanim do tego rozstania dojdzie, lepiej się zastanowić, jak można uratować związek w kryzysie. 
Należy jednak pamiętać, że są sytuacje, kiedy nie możemy myśleć o ratowaniu związku, a przede wszystkim o ratowaniu siebie. To dotyczy przede wszystkim związków, w których występuje przemoc. Albo, kiedy pojawiają się niszczące nałogi, nad którymi nie można zapanować. Wówczas należy przede wszystkim zabezpieczyć i zadbać o siebie. Nawet terapia dla par nie jest prowadzona, jeśli w związku występuje przemoc. Wówczas przemocowy partner powinien przejść indywidualną terapię, a dopiero w następnej kolejności można myśleć o ratowaniu miłości. Jeżeli jednak nie jesteś w takiej sytuacji, a Twój związek zaczął się rozpadać, albo już się rozpadł,  warto abyś wiedział, co możesz zrobić, żeby uratować związek w kryzysie. 
Oto dziesięć porad, które możesz wykorzystać, jeśli właśnie Ciebie dotyka kryzys w związku.

Zacznij od siebie

Pamiętaj, że najważniejszy związek, jaki tworzysz, to ten z samym sobą. To ty musisz zastanowić się, czego oczekujesz od związku z drugą osobą i od partnera. Czego Ci brakuje, a co możesz dać od siebie. Być może okaże się, że tak naprawdę wcale nie chcesz ratować związku. A może okaże się, że masz potrzebę pracy nad własnymi emocjami, że cierpisz na przykład na brak zaufania i niezależnie od tego, co robi druga strona, ty i tak nie jesteś spokojny. Także ratowanie rozpadającego się związku zacznij od przyjrzenia się sobie i swoim uczuciom.

Oceń intencje partnera

Jeżeli stwierdziłeś, że chcesz ratować związek przed rozpadem, zastanów się, czy druga strona również tego chce. To szczególnie trudne w przypadku zdrady- jednej bądź drugiej strony. Czasami wizja utraty stabilizacji życiowej, albo obawa przed krytyką ze strony rodziny, sprawia, że ludzie za wszelką cenę starają się uratować związek w kryzysie, ale tak naprawdę wcale tego nie chcą. Partnerzy wzajemnie obiecują sobie różne rzeczy- zmianę, poprawę, zakończenie romansu, ale niekoniecznie naprawdę dążą do tej zmiany. Także, jeśli już wiesz, że Ty chcesz ratować związek, zastanów się i zapytaj, czy Twój partner również tego pragnie. Oceń, czy również stara się zmieniać swoje zachowanie i pracuje nad waszą relacją. Czy angażuje się w takim samym stopniu co Ty w ratowanie rozpadającego się związku. Jeśli tak, to już jesteście na dobrej drodze do sukcesu!

Rozmawiajcie, wspólnie omówcie Waszą sytuację

Zamiast zastanawiać się, jak ratować rozpadający się związek, przede wszystkim, wspólnie zastanówcie się, dlaczego on się rozpada? Zdrada jest nie tylko przyczyną kryzysu w związku. Częściej bywa, że jest jego skutkiem, tylko dopiero w tak krytycznym momencie uświadamiamy sobie, że coś jest nie w porządku. Także zacznijcie rozmawiać. Być może okaże się, że już dawno tego nie robiliście. Oceńcie, czy widzicie szansę dla waszego rozpadającego się związku i co każde z Was jest gotowe zmienić, aby go ratować. Dopiero, jeśli oboje dojdziecie do wniosku, że chcecie uratować Wasz związek, możecie podjąć dalsze ku temu kroki. Sytuacja, kiedy tylko jedna strona stara się o relację, nie prowadzi do niczego dobrego i, de facto, jest zaprzeczeniem idei związków w ogóle. Zatem, jeśli chcecie ratować swoją miłość, musicie działać razem!