Kiedy misja „sprzątanie” wykracza daleko poza złożenie wypranych ubrań, zaczyna się zabawa w domowe laboratorium. Pojawiają się wyzwania, takie jak usuwanie kamienia z baterii prysznicowej, czy plam po winie na jasnej kanapie. W takich przypadkach nie wystarczą ciepła woda i szczotka,  przydadzą się natomiast sposoby wykorzystujące właściwości fizyczne i chemiczne materiałów. Tu z pomocą przychodzą sprawdzone domowe porady, jak np. czyszczenie octem, sodą oczyszczoną czy sokiem z cytryny i z drugiej strony – popularnonaukowe nowinki i nowoczesne technologie.  Poznaj sprawdzone triki ułatwiających sprzątanie.

 

1. Zaśniedziałe srebro


(Fot. Getty Images)

Zaśniedziała biżuteria czy posrebrzane naczynia mogą odzyskać dawny blask, jeśli wykorzystamy dwa dostępne w większości kuchni składniki – sól kuchenną i folię aluminiową. Kulkę z folii aluminiowej należy wrzucić do osolonego wrzątku, a następnie na kilka chwil zanurzyć srebro w roztworze. W ten sposób tworzy się ogniwo galwaniczne. Reakcje chemiczne pod wpływem różnicy potencjałów elektrod dają namacalny efekt: srebro znowu błyszczy!

 

2. Odkamienianie prysznica

Jeżeli słuchawka prysznicowa obrosła w warstwę kamienia, prawdopodobnie strumień wody rozchodzi się w niespodziewanych kierunkach, a jej ciśnienie jest dalekie od oczekiwanego. By pozbyć się kamienia przyda się woreczek foliowy, ocet i gumka recepturka lub kawałek sznurka. Wystarczy napełnić woreczek octem, zawiesić go na słuchawce prysznicowej i pozostawić na dłuższą chwilę, np. na noc. Ocet powinien rozpuścić warstwę kamienia i oczyścić powierzchnię – bez konieczności szorowania czy drapania.

 

3. Plamy po rdzy na tkaninach


(Fot. Getty Images)

Jeżeli zdarzy się tak, że pobrudzisz rdzą ubranie lub inną tkaninę, jest na to naturalny sposób. By pozbyć się rdzawej plamy przyda się limonka lub cytryna. Należy przeciąć owoc na pół, zanurzyć w soli kuchennej i przetrzeć nim plamę.        

 

4. Przypalone garnki


(Fot. Getty Images)

Spokojnie, prawdopodobnie obejdzie się bez szorowania. Bez większego wysiłku wyczyścisz przypalone garnki dzięki zastosowaniu płynu do płukania tkanin. Naczynie należy zalać wodą, dodać 2-3 łyżki detergentu i odstawić na kilka godzin. Przypalona warstwa zmięknie i będzie dużo łatwiej odchodzić od ścianek naczynia. Wystarczy zwykłe mycie.

 

5. Tłuste plamy na meblach lub dywanie

Zastanawiasz się, jak pozbyć się tłustych plam na powierzchniach, których nie możesz po prostu wrzucić do pralki? Z pomocą przychodzi soda oczyszczona lub zwykła mąka. Nasyp na zabrudzenie trochę proszku, a następnie po upływie kilku godzin odkurz - substancja powinna wchłonąć tłusty brud.

 

6. Zabrudzony piekarnik

Żeby ułatwić sobie mycie piekarnika, warto go najpierw rozgrzać i wstawić do środka garnek z wodą i pokrojoną cytryną. Kwaśna para sprawi, że osad będzie łatwiejszy do usunięcia.

 

7. Zacieki na kranie a papier do pieczenia


(Fot. Getty Images)

Czy wiesz, że jeżeli po umyciu kranu natrzesz go papierem do pieczenia, ochronisz go przed śladami dłoni, wody i zaciekami? Papier zawiera wosk, który sprawia, że woda nie osiada i nie zasycha. Działa to tak jak woskowanie karoserii.

 

8. Sklejone przyciski w pilocie od telewizora


(Fot. Getty Images)

Aby wyczyścić pilot przyda się chusteczka lub szczoteczka do zębów i spirytus. Szczoteczkę należy zamoczyć w alkoholu, nadmiar odsączyć na papierowym ręczniku, wyszorować przestrzenie między guzikami, a następnie wytrzeć.

Jeżeli między przyciski dostały się okruszki, dobrym rozwiązaniem będzie użycie sprężonego powietrza w spreju. Taką puszkę kupimy w markecie z elektroniką czy sklepie komputerowym. Przydaje się do czyszczenia innych trudno dostępnych miejsc, takich jak klawiatury, ramki monitorów czy choćby kratki wentylacyjne.

 

9. Odkurzacze pionowe z funkcją mycia

Sięgnijmy po technologię. Sporym ułatwieniem w domowych porządkach jest zastosowanie urządzeń, które łączą jednocześnie funkcję  mycia i odkurzania. To oznacza dwa razy mniej pracy i szybsze sprzątanie.  Jedno takie urządzenie pozwala posprzątać cały dom od podłogi po sufit, sięgając do tych mniej dostępnych zakamarków.  Spośród odkurzaczy bezprzewodowych najdłuższym czasem pracy w trybie Turbo wyróżnia się Philips XC8149/01, w praktyce oznacza to, że pozwala on na posprzątanie całego domu z najwyższą mocą na jednym naładowaniu. Nie wymaga składania i rozkładania. Nie trzeba wyciągać kabla, szukać gniazdka, przepinać. Jest poręczny i stale gotowy do użycia, zawsze pod ręką.

 

10. Pamiętaj o higienie

Czyste mieszkanie to jedno, a co ze ścierkami, szczotkami i miotłami? Warto pamiętać o zadbaniu o ich czystość, by przy kolejnym  sprzątaniu nie mieć wątpliwości co higieny. Wszystkie użyte ścierki, szczotki należy dokładnie umyć, spryskać środkiem do dezynfekcji i pozwolić im całkowicie wyschnąć zanim znów trafią do szafki. Gąbki można podgrzać w mikrofalówce, co pozwala zabić 99% bakterii na ich powierzchni  (można je dodatkowo zmoczyć octem i podgrzewać przez dwie minuty). Dzięki dezynfekcji możemy dalej z nich korzystać.

 


Artykuł powstał we współpracy z Philips