Ze studiów pamiętam, że odczytywanie zapisu badania EKG wymagało sporo ćwiczeń, a jeśli przez dłuższy czas nie miałem z nim do czynienia, szybko zapomniałem o tym, czego wcześniej się nauczyłem. Co ciekawe, niedługo później, bo już 1996 r. po raz pierwszy okazało się, że komputer może analizować EKG sprawniej niż człowiek. System stworzony przez Larsa Edenbradta, specjalistę w dziedzinie fizjologii klinicznej, a zarazem eksperta na polu sztucznej inteligencji, pokonał renomowanego kardiologa Hansa Ohlina.

Minęło ponad 20 lat, lekarze wciąż mają pracę - a w zasadzie mają jej nawet za dużo. Dlatego coraz częściej korzystają z pomocy komputerowych algorytmów, które mogą analizować np. wiele godzin zapisu EKG i wychwytywać nieprawidłowości, które umknęłyby ludzkiemu oku. Jak zmienia to możliwości kardiologów? I czy w podobny sposób będzie można prowadzić np. rehabilitację pacjentów kardiologicznych? O tym opowie mój rozmówca w studiu TOK FM - dr Marek Dziubiński, prezes zarządu Medicalgorithmics.

Przy okazji polecam audycje archiwalne o telemedycynie, polskich innowacjach medycznych, kobiecych innowacjach i inwestowaniu w projekty zmieniające świat.

Nowego odcinka „Człowieka 2.0” możecie posłuchać 23 czerwca o godz. 14:40 (pierwsza część) i o godz. 15:40 (druga część) na antenie Radia TOK FM. Później będzie dostępny jako podcast na stronie archiwum audycji oraz w aplikacji mobilnej TOK FM. Kompletny spis odcinków znajdziecie na stronie WikiRadia. Zapraszam!