Postprawda i pseudonauka to tematy, które często goszczą w mediach - także w mojej audycji. Niestety, choć panuje powszechna zgoda co do tego, że problem jest poważny i narasta, to dobrych pomysłów na poradzenie sobie z nim za bardzo nie widać. Naukowcy i edukatorzy najczęściej powtarzają: róbmy swoje, dzielmy się wiedzą, dbajmy o poziom nauczania w szkołach. Wygląda jednak na to, że w ten sposób nie wygramy np. z pseudonauką, która raczej zdobywa popularność niż ją traci.

Skąd biorą się - zwłaszcza w internecie - nieprawdziwe informacje? I w jaki sposób naukowcy i popularyzatorzy mogą dać im odpór? O tym opowiedzą moi goście w studiu TOK FM: Magdalena Góralska, badaczka społeczna z Akademii Leona Koźmińskiego i Oxford Internet Institute Uniwersytetu Oksfordzkiego oraz prof. Marcin Napiórkowski, semiotyk kultury z Instytutu Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego, autor bloga mitologiawspolczesna.pl.

Przy okazji polecam audycje archiwalne o pseudonauce z ubiegłego roku (pierwsza i druga), postprawdzie, filozofii, internetowych mitach, sceptycyzmie oraz cyfrowej edukacji młodzieży i seniorów.

Nowego odcinka „Człowieka 2.0” możecie posłuchać 9 czerwca o godz. 14:40 (pierwsza część) i o godz. 15:40 (druga część) na antenie Radia TOK FM. Później będzie dostępny jako podcast na stronie archiwum audycji oraz w aplikacji mobilnej TOK FM. Kompletny spis odcinków znajdziecie na stronie WikiRadia. Zapraszam!