ZOBACZ SPIS TREŚCI COACHING EXTRA 3/2017 >>>

„Wyraz »stress« nie posiada odpowiednika w aktualnym słowniku języka polskiego” – zastrzegali w 1959 r. we wstępie do książki „Stres życia” prof. Hansa Sely’ego polscy tłumacze. Podkreślali, że w żadnym z języków europejskich – ani po francusku, ani po włosku, ani po niemiecku – nie udało się dla „stressu” znaleźć rodzimego odpowiednika. Czyżbyśmy się więc dali nabrać Anglosasom? Skoro nikt w kontynentalnej Europie nie stworzył terminu określającego to zjawisko, może stres dotykał wówczas tylko mieszkańców Wysp i Ameryki Północnej?

Tak czy siak – za późno. Stres wkradł się nie tylko do naszego języka, ale i w naszą codzienność. Dziś stresujemy się pracą, związkami, a nawet wakacjami, czyli tym, gdzie i jak się odstresować. Psychologowie twierdzą wręcz, że życie zupełnie pozbawione stresu może zdewastować naszą psychikę. Jedyne zatem, co nam pozostaje, to go oswoić – tak jak zrobiliśmy to z samym słowem.

Ten numer „Coachingu Extra” w dużej mierze poświęcony jest właśnie temu – poznawaniu i rozumieniu stresu (szukaj artykułów oznaczonych gwiazdką). Swoją drogą w języku polskim wciąż nie ma także jednego słowa na angielskie „enjoy”, czyli mieć frajdę, czerpać przyjemność. Może czas to zmienić?

 Na razie wraz z Marcinem Mokierów-Czołowskim, który zilustrował nasze warsztaty, życzymy Państwu dużo przyjemności z lektury tego wydania. Enjoy!

Anita Szarlik
redaktor naczelna magazynu Coaching Extra