Zoolodzy przez wiele dekad prowadzili badania terenowe bezpośrednio, starając się podejść możliwie blisko do zwierząt, by przeprowadzić obserwacje. Dziś coraz częściej wspomaga ich nowoczesna technologia. Dzięki współpracy z inżynierami badacze mają do dyspozycji m.in. fotopułapki, sensory zakładane na ptasie dzioby czy nadajniki GPS wysyłające SMS-y.

Jak naukowcy korzystają z takich możliwości? I czy w badaniach zoologicznych wciąż jest miejsce dla człowieka? O tym opowie moja rozmówczyni w studiu TOK FM - dr Joanna Bagniewska, wykładowca biologii na Brunel University London i popularyzatorka nauki na Uniwersytecie Oksfordzkim. W najnowszym numerze magazynu „Focus” dr Bagniewska pisze o matkach i ojcach świata zwierząt.

Przy okazji polecam archiwalne audycje o badaniach na zwierzętach, stosowaniu wirtualnej rzeczywistości przez naukowców i nauce obywatelskiej.

Nowego odcinka „Człowieka 2.0” możecie posłuchać 25 lipca o godz. 14:20 (pierwsza część) i o godz. 14:40 (druga część) na antenie Radia TOK FM. Później będzie dostępny jako podcast na stronie archiwum audycji oraz w aplikacji mobilnej TOK FM. Kompletny spis odcinków znajdziecie na stronie WikiRadia. Zapraszam!