"Rozumiem, co czujesz, bo wiem, jak to jest - w potocznym rozumieniu na tym polega empatia. Tymczasem kiedy żywimy uczucia, których doznaje ktoś inny, ofiarowujemy mu raczej współczucie czy współodczuwanie. Zwykle zamiast empatii budzi się w nas silne pragnienie, by wyrażać uczucia, dodawać otuchy lub udzielać rad" - pisała w magazynie "Coaching" Izabela Cisek. Tymczasem empatia to coś więcej, niż zrozumienie uczuć. To także, a może przede wszystkim kwestia komunikacji i otwartości na drugiego człowieka. A z tym podobno jest w Polsce krucho, bo według opublikowanych dwa lata temu międzynarodowych badań jesteśmy raczej mało empatyczni.

Na czym polega empatyczna komunikacja? I jak można pracować nad jej ulepszeniem? O tym opowiedzą moje rozmówczynie w studiu TOK FM: Paulina Orbitowska-Fernandez i Maja Wyborska, trenerki komunikacji według NVC Marshalla Rosenberga, organizatorki Maratonu Empatii.

Przy okazji polecam archiwalne odcinki audycji o uważności, edukacji przyszłości, metodzie scrum i nazywaniu emocji.

Nowego odcinka „Człowieka 2.0” możecie posłuchać 15 września o godz. 14:40 (pierwsza część) i o godz. 15:40 (druga część) na antenie Radia TOK FM. Później będzie dostępny jako podcast na stronie archiwum audycji oraz w aplikacji mobilnej TOK FM. Kompletny spis odcinków znajdziecie na stronie WikiRadia. Zapraszam!