W potocznym rozumieniu sformułowania "inteligencja" i "IQ" oznaczają to samo. Ogromna część badań związanych z inteligencją bierze pod uwagę tylko jej iloraz, czyli wynik wystandaryzowanego testu IQ. Jednak z naukowego punktu widzenia nie jest to wcale takie oczywiste - choćby dlatego, że definicji i odmian inteligencji jest bardzo wiele. Popularność zdobyło pojęcie inteligencji emocjonalnej, mówi się też o inteligencji społecznej czy praktycznej. W internecie - także na stronach FocusNauka.pl - można z łatwością natrafić np. na test inteligencji wielorakich.

Co zatem - i po co - mierzą testy IQ? I jak się ma inteligencja do mądrości? O tym opowiedzą moi goście w studiu TOK FM: Dorota Rakowiecka, była prezes stowarzyszenia Mensa Polska, psycholog i kierownik projektów informatycznych oraz dr Tomasz Witkowski, psycholog, pisarz, autor książek z serii „Zakazana psychologia” oraz „Psychoterapia bez makijażu”, założyciel Klubu Sceptyków Polskich.

Przy okazji polecam archiwalne odcinki audycji o racjonalnym myśleniu, mitach dotyczących stresu i pomocy po traumie oraz technologiach w psychologii.

Nowego odcinka „Człowieka 2.0” możecie posłuchać 1 czerwca - UWAGA! - o godz. 13:40 na antenie Radia TOK FM. Druga część będzie dostępna tylko jako podcast na stronie archiwum audycji oraz w aplikacji mobilnej TOK FM. Kompletny spis odcinków znajdziecie na stronie WikiRadia. Zapraszam!