Jeszcze kilka-kilkanaście lat temu najczęstszym powodem przejścia na dietę była chęć zrzucenia nadmiarowych kilogramów. Dziś coraz częściej pacjenci dietetyków mówią przede wszystkim o zdrowiu i dobrym samopoczuciu. A to zależy nie tylko od samych kalorii, ale też od konkretnych składników, których dostarczamy swemu organizmowi i swoim bakteriom. Te ostatnie budzą wielkie zainteresowanie naukowców, ponieważ przybywa na to, że nasza mikroflora jelitowa ogrywa ogromną rolę w trawieniu, działaniu naszego układu odpornościowego, a nawet mózgu.

Co więc powinniśmy jeść, by zachować zdrowie i dobrze się czuć? I czy modne ostatnio diety bezglutenowe czy weganizm to dobre rozwiązanie dla wszystkich? O tym opowie moja rozmówczyni w studiu TOK FM - Agnieszka Mielczarek, prowadząca kanał „Jedz Inaczej” na YouTube, właścicielka cateringu dietetycznego, autorka czterech książek o zmianie nawyków żywieniowych.

Przy okazji polecam audycje archiwalne o wpływie jedzenia na myślenie, psychodietetyce oraz powiązaniach między dietetyką a epigenetyką, a także książkę "Happy food! Przez żołądek do szczęścia".

Nowego odcinka „Człowieka 2.0” możecie posłuchać 14 lipca o godz. 14:40 (pierwsza część) i o godz. 15:40 (druga część) na antenie Radia TOK FM. Później będzie dostępny jako podcast na stronie archiwum audycji oraz w aplikacji mobilnej TOK FM. Kompletny spis odcinków znajdziecie na stronie WikiRadia. Zapraszam!