Klasyczne odkurzacze coraz częściej ustępują miejsca robotom sprzątającym i bezprzewodowym odkurzaczom pionowym typu handstick. Wygląda na to, że kabel i worki będą wkrótce tylko wspomnieniem.

O różnicach między handstickiem a klasykiem opowiemy na przykładzie modelu SpeedPro Max Aqua XC8149/01, który trafił do redakcyjnych testów. Trzeba przyznać, że zmiana jest ogromna. To jak przeskok o epokę w domowych porządkach. Nie ma w tym przesady. Jest wygodniej i wydajniej; można polubić odkurzanie. Jest tylko jedno „ale”: taka zmiana jest raczej nieodwracalna. Kto spróbował sprzątać odkurzaczem pionowym, rzadko wraca do klasyka.

Dla tych, dla których „handstick” brzmi tajemniczo, a jego przewaga nad tradycyjnym modelem wydaje się nieoczywista, wypunktowaliśmy kilka zasadniczych różnic.

 

Nie ma kabla i nie wymaga składania

Odkurzacz pionowy typu handstick nie wymaga składania i rozkładania. Nie trzeba wyciągać kabla, szukać gniazdka czy wielokrotnie przepinać.  Wystarczy go wcześniej naładować (włączając do zwykłego gniazdka). Jest poręczny i stale gotowy do użycia.

Efektywne działanie zapewnia cyfrowy silnik. Spośród odkurzaczy bezprzewodowych model XC8149/01wyróżnia się najdłuższym czasem pracy w trybie Turbo, co pozwala na posprzątanie całego domu z najwyższą mocą - do 125 m2 w trybie turbo na jednym naładowaniu.

 

Nie trzeba wymieniać worków

Żegnajcie czasy wizyt w sklepach w poszukiwaniu odpowiednich worków. Kiedy w handsticku napełni się pojemnik na kurz, po prostu odpinasz go, opróżniasz i  myjesz. A gdy zacznie migać wskaźnik pełnego filtra myjesz go pod bieżącą wodą i czekasz aż wyschnie. To nie tylko wygodne i ekonomiczne, ale też ekologiczne.

 

Jednocześnie odkurza i myje podłogę

A gdyby tak odkurzając, od razu umyć podłogę? To już nie jest życzenie w stylu science-fiction ani pieśń przyszłości. Jedną  najlepszych możliwości, jakie dają nowoczesne modele odkurzaczy pionowych, jest właśnie funkcja jednoczesnego mycia i odkurzania. Co to oznacza? Dwa razy mniej pracy i szybsze sprzątanie. Oszczędzasz sporo czasu i masz finalny efekt czystości już przy pierwszej czynności. Dzięki funkcji mycia i możliwości użycia detergentu podczas takiego sprzątania, usuwasz nawet 99% bakterii (i alergenów, bo niektóre modele, takie jak XC8149/01, wyposażone są w filtr alergiczny).

Zresztą handstickiem posprzątasz nie tylko podłogę…

 

Handstick to coś więcej niż odkurzacz. Posprzątasz nim cały dom

Nowoczesne modele pionowe pozwalają na sprzątanie bez ograniczeń - sięgają nawet do najdalszych zakamarków pomieszczenia, np. pod niskimi meblami czy wysoko pod sufitem i nadają się do czyszczenia nie tylko podłóg, ale najróżniejszych powierzchni – od zasłonek, tapicerek, przez blaty po kratki wentylacyjne. Jedno urządzenie pozwala posprzątać cały dom od podłogi aż po sufit. Do tego SpeedPro Max Aqua XC8149/01, a więc model 3w1, wyposażony jest w zintegrowane akcesoria,  takie jak dedykowany zestaw samochodowy, który pomoże utrzymać w czystości nawet samochód (i znów: nie musisz kombinować z przedłużaczem).

 

Sprzątasz dokładniej

Oprócz tego, że nowe modele są tak skonstruowane, by bez trudu dotarły w niedostępne dla zwykłego odkurzacza zakamarki, handsticki z wyżej półki (jak XC8149/01) są wyposażone w podświetlenie LED, dzięki któremu widzisz nawet ukryty kurz. Część myjąca posiada system szczotek i specjalną ścierkę, dzięki czemu sprzęt dokładniej zbiera włosy i drobny brud.

Wszystkie osoby, które testowały odkurzacze pionowe stwierdzały, że odczuwały większą satysfakcję z wymiernych efektów sprzątania. Zapełniający się pojemnik na kurz unaoczniał, jak dużo brudu udało się zebrać.

 

Jest po prostu wygodniej!

Zapomnij o pochylonej postawie i bólu pleców. Odkurzacze pionowe zapewniają dużą wygodę –postawa podczas sprzątania z anatomicznego punktu widzenia jest dużo zdrowsza. Fakt, że są pionowe i smukłe sprawia, że zajmują niewiele przestrzeni podczas przechowywania. Są też  łatwiejsze w przenoszeniu.

 

 


Artykuł powstał we współpracy z Philips.