Słowo "algorytm" coraz częściej pojawia się w mediach. Programy komputerowe ingerują w coraz większą liczbę dziedzin naszego życia - od finansów po przyswajanie informacji. Sztuczna inteligencja podsuwa nam wiadomości do przeczytania i filmy do obejrzenia, analizuje nasze upodobania, zarządza finansami na giełdach. Z drugiej jednak strony sfery takie jak polityka czy zarządzanie nadal opierają się przede wszystkim na ludziach i ich zdolnościach analitycznych (lub braku takowych). Podobnie kultura i sztuka flirtują z technologiami i przyglądają się im, ale nadal są domenami człowieka.

Czy więc faktycznie nasza cywilizacja jest już rządzona przez algorytmy? A jeśli jeszcze nie, to czy stanie się tak w niedalekiej przyszłości? O tym w przededniu Festiwalu Przemiany opowiedzą moi rozmówcy w studiu TOK FM: dr Aleksandra Przegalińska, filozofka z Akademii Leona Koźmińskiego i MIT, dr Dominik Batorski, socjolog internetu z Uniwersytetu Warszawskiego i współzałożyciel Sotrendera oraz Jakub Koźniewski, projektant interakcji z grupy panGenerator.

Przy okazji polecam archiwalne odcinki audycji o nowych technologiach w sztuce i projektowaniu, post-prawdzie, dezinformacji i pseudonauce, uzależniających technologiach i przyszłości rozwoju technologicznego.

Nowego odcinka „Człowieka 2.0” możecie posłuchać 8 września o godz. 14:40 (pierwsza część) i o godz. 15:40 (druga część) na antenie Radia TOK FM. Później będzie dostępny jako podcast na stronie archiwum audycji oraz w aplikacji mobilnej TOK FM. Kompletny spis odcinków znajdziecie na stronie WikiRadia. Zapraszam!