Zaledwie kilka dni temu pisaliśmy o kolejnym kraju, który przyłączył się do projektu Better Place, a już pojawiły się nowe informacje o wcielaniu założeń projektu w życie - tym razem z Izraela. Budowa pierwszej stacji obsługującej elektryczne samochody rozpoczęła się już w czerwcu br. W ten sposób państwo to zapoczątkowało sześciomiesięczny projekt pilotażowy, w ramach którego zbudowane zostanie minimum 400 stacji – większość z nich będzie się znajdować w Tel Awiwie. Już w roku 2009 liczba takich stacji ma osiągnąć 10 tysięcy, a rok później – dojść do 100 tysięcy. Za trzy lata w Izraelu mają się pojawić na szeroką skalę samochody elektryczne.

     Pierwsza stacja, na której kierowca może doładować akumulatory swojego samochodu, została zbudowana na parkingu centrum handlowego. Zgodnie z założeniem stacje takie będą konstruowane według międzynarodowych standardów, co umożliwi wykorzystywanie ich nie tylko w Izraelu, lecz również za jego granicami. Zaprojektowane przez agencję „New Deal Design“ punkty ładowania akumulatorów są niewielkie i świetnie harmonizują z otoczeniem. 
Kolejne stacje już wkrótce zostaną zbudowane w Hajfie, Kefar Sava, Holon i Jeruzalem. 

     Stacje to tylko część infrastruktury, jaką chce rozbudować Better Place. Będą do niej należały również centra serwisowe, a także punkty, w których będzie można wymienić akumulatory. Takie właśnie punkty umożliwią przemierzanie elektrycznym samochodem również większych odległości bez robienia w podróży dłuższych przerw i czekania, aż akumulatory się naładują.  
   
     Odpowiedzialny za infrastrukturę w projekcie Better Place Tal Agassi podkreśla, że podczas projektowania i budowania stacji w pierwszej kolejności wzięto pod uwagę kierowcę – punkty ładowania akumulatorów mają być jak najbardziej przyjazne dla użytkowników i jak najprostsze w obsłudze. Kierowcę należy zachęcić do tego, żeby zamienił pistolet dystrybutora na wtyczkę do gniazdka.  

     Projekt Better Place ma na celu rozwój infrastruktury dostosowanej do samochodów elektrycznych, a następnie masową popularyzację alternatywnych środków transportu. Oprócz Izraela projekt poparły już Dania, Australia, Kalifornia oraz Hawaje. JSL

źródło: www.betterplace.com