Brud, którego nie zdołają zgarnąć szczotki, jest zasysany"Wyczuwanie" brudu - jego duża ilość wzmaga wibracje urządzenia, wtedy czujniki nakazują wysprzątać mu to miejsce dokładniej.Jeśli wysyłane impulsy promieniowania podczerwonego nie wracają do odbiornika odbite od podłogi, urządzenie wie, że podłoga "skończyła się" i trzeba zawrócić.Wirująca szczotka boczna zgarnia brud wzdłuż ścian i z narożników.Wirtualna ściana odgradza niesprzątane powierzchnie. Wysyła sygnały, które dla urządzenia stanowią barierę nie do przekroczenia.Odkurzacz sam odnajduje stację dokującą, gdy jego bateria wymaga naładowania.

To samodzielne urządzenie potrafi omijać meble i inne przedmioty, które znajduje na swojej drodze. Orientuje się w przestrzeni dzięki czujnikom ścian i wysokości. Odkurza podłogę nawet pod łóżkiem i wszędzie tam, gdzie tradycyjny odkurzacz "nie dosięgnie". Sprawne poruszanie się po różnych podłożach, pokonywanie brzegów dywanów, przewodów elektrycznych i innych nierówności zapewnia mu niezależne zawieszenie kółek. Kiedy bateria odkurzacza wyczerpie się, a ten nie skończył jeszcze pracy, sam znajduje drogę do ładowania i po 2-3 godzinach (zależnie od modelu) wraca do sprzątania. Bez ładowania może pracować nawet dwie godziny.

Odkurzacz radzi sobie na dywanie, drewnianych i kamiennych podłogach, a także na linoleum. Mimo, że posiada kilka niezależnych silników, zużywa podczas pracy kilkadziesiąt razy mniej energii niż tradycyjny odkurzacz. Wszystko dzięki oszczędnemu akumulatorowi, poza tym nie potrzebuje tak dużej siły ssania, bo nie musi przepychać brudu przez długą rurę.