Poznański Park Naukowo-Technologiczny oraz Sense consulting realizują projekt Po-po-jutrze: Centrum Inkubowania Innowacji Społecznych, pomagający znaleźć nowe sposoby na przełamywanie barier w kształceniu ustawicznym.  Projekt już przyczynił się do większej współpracy środowisk edukacyjnych. Trenerzy biznesu i szkoleniowcy, dzieląc się doświadczeniem i wiedzą, przygotowali narzędzia, serie warsztatów oraz gotowe produkty ułatwiające proces kształcenia ustawicznego. Duża część tego, co dotychczas było osiągalne tylko na zamkniętych kursach, za określoną kwotę, teraz jest dostępne online i za darmo.


- W ramach projektu Po-po-jutrze, znaleźliśmy rozwiązania ważnych problemów dotykających osoby dorosłe. Problemów pojawiających się podczas dokształcania lub wynikających z utrudnień w dostępie do nauki lub też braku motywacji i obaw związanych z uczeniem w wieku dorosłym – mówi Monika Mardas-Brzezińska z Sense consulting, partner projektu. Wraz z Poznańskim Parkiem Naukowo-Technologicznym zmobilizowały środowisko edukacyjne do pionierskiej współpracy. W jej wyniku powstało ponad trzydzieści innowacyjnych rozwiązań.


Wśród pomysłów znalazły się Trzeci Horyzont, wykorzystujący metodę Future Thinking, oraz Akcelerator Innowacji, pracujący metodami myślenia projektowego. Trzeci Horyzont pomaga spojrzeć na firmę z perspektywy przyszłości, tj. kolejnych 5, 10 lub więcej lat. Dzięki zaproponowanym warsztatom, uczestnicy mogą wypracować nawet kilkanaście pomysłów – planów działań. Rozpoznają z czego wynikają zmiany w firmie i na czym polegają. Następnie znajdują sposoby na to, w jaki sposób tworzyć rozwiązania w odpowiedzi na zachodzące zmiany. 


- Z perspektywy odbiorców naszego projektu  – pracowników i zarządzających osób firm z sektora MSP – istotne jest znalezienie sposobu, by wyjść poza utarty schemat działania i poszukać innowacji w systematyczny i metodyczny sposób – mówi Zuzanna Skalska, znana analityk trendów, współautorka projektu. Metoda Futures Thinking dostarcza pracownikom i właścicielom MSP sposobów na to, by spojrzeć na firmę z perspektywy przyszłości, tj. kolejnych 5, 10 lub więcej lat, we wszystkich obszarach, włączając w to zmiany w życiu społecznym. To narzędzie do pracy nad przyszłością i metoda jej operacjonalizowania. 


Akcelerator Innowacji z kolei to proces oraz narzędzia do nauki pracy metodami myślenia projektowego dla pracowników mikro, małych i średnich firm. 

- Chcemy, by pracownicy mogli wewnętrznie, własnymi zasobami wypracowywać pomysły na innowacyjne zmiany w firmie. Będą uczyli się nowego podejścia poprzez dostarczone tutoriale i narzędzia, które pomogą przejść proces krok po kroku – tłumaczy Artur Brzyski, współautor projektu. Zdobyte kompetencje pozwolą generować nowe idee i wykorzystywać je dla swojej organizacji. Jeżeli firma jest gotowa do pracy z otwartą głową to Akcelerator Innowacji krok po kroku pokaże jak rozwijać organizację, bez drogich konsultantów i zew. ekspertów. 


Prace nad innowacjami w ramach projektu Po Pojutrze trwały dwa lata. Wyróżnione pomysły otrzymały dofinansowanie na testy, rozwój i wprowadzenie produktu na rynek.  

- Wyzwanie zaprojektowania i przetestowania swoich innowacji w nauczaniu osób dorosłych na tzw. etapie inkubacji przyjęły aż 32 zespoły. Dobrane na zasadzie uzupełniających się umiejętności i profili zawodowych, badały potrzeby swoich użytkowników oraz testowały pomysły, które realnie miały rozwiązywać ich problemy. My zapewniliśmy doradztwo, szkolenia i wsparcie na każdym etapie rozwoju pomysłów.  – mówi Maciej Nowak z Poznańskiego Parku Naukowo-Technologicznego


20 czerwca, na terenie PPNT, odbędzie się demo day dla branży czyli testowanie i sprawdzanie powstałych innowacji. Projekt jest realizowany w ramach Programu POWER, działanie 4.1. Innowacje Społeczne.