Mimo ogromnych postępów nauki fizyka jest dziedziną, w której nie brakuje zagadek. Uczeni potrafią skonstruować bardzo dokładne zegary, ale nadal zastanawiają się na tym, czym jest czas i dlaczego płynie. Astronomowie obserwują odległe zakątki Wszechświata, lecz wciąż nie wiedzą, czym jest wypełniająca go ciemna materia (ani nawet czy ona w ogóle istnieje). Jak się okazuje, te zagadki można połączyć.

W jaki sposób precyzyjne zegary atomowe pomagają szukać ciemnej materii? I czy takie badania można prowadzić także w Polsce, już w czasie studiów? O tym opowie moja rozmówczyni w studiu TOK FM - Beata Zjawin, fizyczka z Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, stypendystka 19. edycji konkursu L'Oreal UNESCO Dla Kobiet i Nauki.

Przy okazji polecam archiwalne odcinki audycji o akceleratorach i detektorach, rywalizacji fizyków oraz kobietach w dziedzinach ścisłych.

Nowego odcinka „Człowieka 2.0” możecie posłuchać 4 stycznia o godz. 14:20 (pierwsza część) i o godz. 14:40 (druga część) na antenie Radia TOK FM. Później będzie dostępny jako podcast na stronie archiwum audycji oraz w aplikacji mobilnej TOK FM. Kompletny spis odcinków znajdziecie na stronie WikiRadia. Zapraszam!