Honda: historia marki

Honda zaprezentowała swój pierwszy samochód w roku 1963. W porównaniu do innych wielkich koncernów motoryzacyjnych miało to miejsce dość późno. Dlaczego dopiero wtedy zjechał z taśm montażowych pierwszy model T360? Firma na początku zajmowała się nieco inną produkcją.

W roku 1906 urodził się założyciel przyszłego giganta – Soichiro Honda. Jeszcze jako nastolatek praktykował w warsztacie samochodowym. W roku 1927 otworzył swoją własną filię, a w 2 lata później opatentował metalowe szprychy. Honda w roku 1930 postanowił otworzyć pierwszą fabrykę, w której produkowano pierścienie tłokowe do silników. Dopiero po II wojnie światowej Soichiro Honda rozpoczął produkcję roweru napędzanego niewielkim silniczkiem, natomiast w roku 1948 oficjalnie powstała Honda Motor Co Ltd. Rok później z taśm produkcyjnych zjechał pierwszy motocykl japońskiej marki.

W latach 60., kiedy to marka uznana była za bardzo solidną w branży motocyklowej, Soichiro Honda odważnie postawił na wejście w świat sportów motorowych. Dlatego między innymi stworzył typowo sportowy wóz – Hondę S500. Dodatkowo Japończycy pojawili się po raz pierwszy w Formule 1. W roku 1965 kierowca Paul Richard Ginther odniósł dla zespołu pierwsze, historyczne zwycięstwo, w wyścigu F1. Ponadto w roku 1963 na rynku motoryzacyjnym pojawił się pionierski samochód Honda. Było to małe auto dostawcze – T360, cieszące się ogromną popularnością.

W latach 70. postawiono na produkcję samochodów kompaktowych. W 1972 roku z taśm produkcyjnych zjechała pierwsza Honda Civic, zaś w 3 lata później zaprezentowano model Accord (obydwa produkowane do dziś). Od roku 1978 fani marki mogli nabyć kolejny, niezwykle popularny w późniejszych latach, sportowy samochód Hondy – Prelude. W roku 1973 Soichiro Honda przeszedł na emeryturę, a na czele koncernu zastąpił go Kiyoshi Kawashima.

Honda jako pierwsza japońska marka otworzyła swoją fabrykę w Stanach Zjednoczonych. Miało to miejsce w roku 1982. Zadecydowano także o kupieniu brytyjskiej marki Rover. Cztery lata później luksusowe auta Hondy zaczęto produkować pod marką Acura. Były to modele takie jak Integra z roku 1985, Legend z roku 1986 i Vigor z roku 1989.

Lata 90. to przede wszystkim odejście Soichiro Hondy. Zmarł on 5 sierpnia 1991 roku w Tokio. Trzy lata później zadecydowano o rozstaniu Hondy z marką Rover, a także postawiono na działalność dotyczącą produkcji aut o niestandardowym napędzie. W roku 1997 w Stanach Zjednoczonych pojawił się pierwszy elektryczny samochód Hondy – EV Plus. Rok później zaprezentowano auto zasilane sprężonym gazem ziemnym. Dodatkowo w latach 90. debiutowały dwa popularne samochody Honda. Najpierw w roku 1994 klasyczny van - Odyssey, zaś w 1995 roku suv klasy kompaktowej - CR-V.

Honda w 2001 roku wróciła do produkcji małego, miejskiego auta – modelu Jazz (poprzednio produkowany był w latach 1981-1986). Przez całe lata produkcji samochodów, japoński koncern wyrobił sobie doskonałą opinię. Nie dziwi zatem fakt, że obecnie auta Honda to jedne z najlepiej sprzedających się pojazdów na świecie.