Znane obrazy: Mona Lisa

Jeśli chodzi o najsłynniejsze obrazy, to Mona Lisa autorstwa Leonardo da Vinci, zdecydowanie wiedzie prym. Jego powstanie datuje się na lata ok. 1503–1519. Dzieło uznawane jest za jeden z najważniejszych artefaktów w historii ludzkości, stanowiąc prawdziwą perłę Renesansu.

To obraz olejny, namalowany na desce topolowej. Oryginał można podziwiać w paryskim Luwrze, gdzie od lat fascynuje odwiedzających z całego świata, dla których wizyta w słynnej francuskiej galerii sztuki byłaby niekompletna bez zapoznania się z arcydziełem włoskiego artysty.

Do dziś największą fascynację wzbudza kobieca postać uwieczniona na obrazie. Tajemniczy uśmiech damy stanowi obiekt licznych dociekań i domysłów - powstają książki i filmy na ten temat, z czego najbardziej znaną pozycją w kulturze popularnej jest "Kod da Vinci", którego tematyka skupia się na teorii spiskowej dotyczącej właśnie wspomnianego obrazu.

Kim była naprawdę tajemnicza Mona Lisa? Wszystkie ślady wskazują na to, że była to Lisa Gherardini - żona kupcy Francesca di Bartolomeo di Zanobi del Giocondo, który zlecił wykonanie portretu swojej małżonki.

 

Znane obrazy: Bitwa pod Grunwaldem

Bitwa pod Grunwaldem to obraz olejny Jana Matejki, który uznawany jest za jeden z najważniejszych symboli polskiego artyzmu. Wyjątkowo okazały, zarówno jeśli chodzi o formę, jak i wymiary  (426 × 987 cm), wpisuje się w te dzieła malarskie, które stanowią świadectwo historyczne. Przedstawiony na płótnie walczący tłum tylko z pozoru jest chaotyczny. Znajduje się tam wiele postaci historycznych, które łatwo rozpoznać.

Utalentowany polski artysta, Jan Matejko, tworzył obraz przez kilka lat, a konkretnie od 1872 do 1878 roku. Początkowo dzieło trafiło do pałacu Wielopolskich w Krakowie, a ostatecznie, od roku 1945, znalazło się w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie, gdzie stanowi bardzo popularny eksponat, podobnie jak inne znane obrazy epoki realizmu.