Kim była Helena Marusarzówna? 

Urodzona i zamieszkała w Zakopanem, Marusarzówna w ciągu swojego krótkiego życia zdążyła zapewnić sobie pozycję jednej z pierwszych dam polskiego sportu XX wieku. Wielokrotnie wywalczyła tytuł mistrzyni Polski w konkurencjach alpejskich: biegu zjazdowym, slalomie i kombinacji. Tuż przed wybuchem II wojny światowej dała się również zauważyć na zawodach międzynarodowych, co pozwala przypuszczać, że gdyby niemiecka okupacja nie miała miejsca, Marusarzówna mogłaby wyrosnąć na gwiazdę wielkiego formatu. 

Tak się jednak nie stało. W 1941 roku Helena Marusarzówna została zamordowana przez Niemców za działalność konspiracyjną. Ta młoda, piękna i utalentowana kobieta zginęła śmiercią bohaterską, nie pozwoliwszy się złamać mimo wielu brutalnych przesłuchań w gestapowskich więzieniach. 

 

Helena Marusarzówna: biografia 

Przyszła na świat 17 stycznia 1918 roku, jako córka Jana i Heleny Marusarzów. Rodzina nie należała do zamożnych, słynęła natomiast w okolicy z uczciwości i zamiłowania do sportu. Hela miała pięcioro rodzeństwa: trzy siostry i dwóch braci. Jeden z nich, Stanisław, zdobył srebrny medal na mistrzostwach świata w skokach narciarskich w Lahti (1938) i do dzisiaj uważany jest za największą gwiazdę wśród polskich skoczków startujących przed wojną. 

Helena ukończyła szkołę handlową, jednak już od najmłodszych lat pasjonował ją głównie sport. Początkowo owa fascynacja miała charakter zabawy: mała Hela startowała w zawodach narciarskich dla dzieci, organizowanych na zakopiańskich stokach z inspiracji Kornela Makuszyńskiego. Dziewczynka kilkakrotnie stawała na najwyższym stopniu podium, otrzymując w nagrodę powieści z autografem pisarza.  

 

Osiągnięcia w sporcie 

Możliwość przekształcenia dziecięcej rozrywki w profesjonalną, dorosłą karierę zawdzięczała Helena w znacznej mierze starszym braciom. To oni zrobili dla niej pierwsze narty, nauczyli ją na nich jeździć i mobilizowali dziewczynę do treningów. Także pod ich wpływem, w roku 1934, zgłosiła swoją kandydaturę do Sekcji Narciarskiej Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego (SN PTT). Przyjęto ją w styczniu roku następnego. 

Już miesiąc później, pod okiem drużynowego trenera, Helena odniosła swój pierwszy poważny sukces: została wicemistrzynią kraju w kombinacji alpejskiej. W latach 1936-1939 aż dziewięciokrotnie zajmowała czołowe miejsca w zmaganiach na krajowych stokach, jej zagraniczna kariera wydawała się zatem wyłącznie kwestią czasu. 

W tamtym okresie Marusarzówna słynęła już zresztą nie tylko z talentu sportowego, lecz także... z wybitnej urody. Jesienią 1938 r. odbył się w Polsce pokaz mody zimowej, któremu patronowała Międzynarodowa Federacja Narciarska (FIS). Marusarzówna wystąpiła w kompletnym stroju zawodniczym. Owo niezbyt ponętne połączenie narciarskiej kurtki i spodni wystarczyło, by przyprawić męską część widowni o szybsze bicie serca, kobiecą zaś – o westchnienia nieukrywanej zazdrości.   

Odtąd Helena zaczęła się coraz częściej pojawiać na zdjęciach reklamowych zamieszczanych w prasie. Zaliczyła także niewielki epizod aktorski, występując jako dublerka w filmowej adaptacji Halki Stanisława Moniuszki. Wcieliła się tam w młodą góralkę.