Opis gwiazdozbioru Perseusza

Perseusz jest jednym z większych gwiazdozbiorów nieba północnego, co oznacza, że bez problemu dostrzeżemy go z Polski. Zajmuje 24. pozycję ze wszystkich 88 konstelacji uznawanych obecnie przez Międzynarodową Unię Astronomiczną.

Konstelacja w połowie przecina Drogę Mleczną, czyli naszą galaktykę. Nieuzbrojonym okiem możemy dostrzec około 90 gwiazd wchodzących w skład gwiazdozbioru Perseusza – oczywiście, zależnie od aktualnie panujących warunków i miejsca obserwacji.

Najjaśniejsze gwiazdy konstelacji tworzą figurę, która wyobrażana jest jako postać rycerza z mieczem, skąd wywodzi się nazwa Perseusz (był on jednym z największych wojowników mitologii greckiej). Według innych gwiazdozbiór kształtem przypomina grecką literę π (pi).

Gwiazdozbiór Perseusza: jak go znaleźć? 

Perseusz jest gwiazdozbiorem okołobiegunowym, dlatego możemy go dostrzec całorocznie z naszej szerokości geograficznej. Znajdziemy go w sąsiedztwie Andromedy, Woźnicy i Kasjopei. Najlepsze warunki do obserwacji panują jednak jesienią, tj. w okresie od października do grudnia, kiedy konstelacja znajduje się wysoko na niebie. Gołym okiem możemy dostrzec do 90 gwiazd wchodzących w skład gwiazdozbioru, a im dalej od wszelkich źródeł światła, tym lepiej.

Przez jego część przechodzi jedno z ramion spiralnych naszej Galaktyki, tak zwane ramię Perseusza, dlatego już przy użyciu lornetki czy nawet prostej lunety możemy dostrzec niezliczone ilości gwiazd.

O gwiazdozbiorze Perseusza na pewno często słyszycie każdego lata w sierpniu, w kontekście roju Perseidów. To nic innego jak deszcz meteorów, którego radiant (punkt na sferze niebieskiej, z którego pozornie rozbiegają się drogi meteorów) leży właśnie w obrębie tego gwiazdozbioru. Jest to jeden z najbardziej regularnych i najaktywniejszych rojów meteorów, które obserwuje się od około 2000 lat.

Widoczne są od połowy lipca każdego roku a szczyt aktywności przypada na 9 – 14 sierpnia i z tego powodu nazywane są również „łzami świętego Wawrzyńca” (co ma związek z jego męczeńską śmiercią przypadającą na 10 sierpnia). 

Wiedząc, gdzie leży gwiazdozbiór Perseusza będziecie zatem wiedzieli na którą część nieba latem patrzyć, aby dostrzec możliwie najwięcej „spadających gwiazd”.