Cukier, a właściwie glukoza, jest ulubionym pożywieniem naszego mózgu. Jednak co za dużo, to niezdrowo, a zbyt wysoki poziom cukru we krwi odbija się szerokim echem na zdrowiu. Przecukrzenie (hiperglikemia) objawia się na wiele sposobów, dając nam zawsze to samo ostrzeżenie – uwaga, to może być ostatni dzwonek przed cukrzycą!

1. Wzmożone pragnienie i częste oddawanie moczu

„Przecukrzony” organizm będzie chciał na początku pozbyć się nadmiaru glukozy. Najlepszym znanym mu sposobem jest zwykle spożycie większej ilości płynów, które pozwoli na rozcieńczenie zbyt dużej ilości cukru we krwi. Analogicznie, mocz będzie oddawany częściej niż zwykle, także i w nocy (tzw. nykturia). Częstsze wydalanie wody z organizmu odbija się również na wahaniach wagi.

2. Ciągłe osłabienie

Im wyższy poziom cukru, tym więcej siły organizm musi wkładać w to, by sobie z nim poradzić.  Krew staje się gęstsza, co utrudnia jej przepływ do wszystkich komórek ciała. To proste – jeśli wszystkie nie dostaną glukozy, brakuje im energii. Słabną, a w finalnym efekcie to Ty odczuwasz zmęczenie i wzmożoną senność.

3. Gęstsza krew

Jak w punkcie wyżej – większe stężenie cukru oznacza gęstszą krew, którą potem trudno jest „przepompować” do najmniejszych zakamarków ludzkiego ciała, takich, jak oczy, uszy i nerwy.

4. Problemy z ostrością wzroku

Utrzymujące się przez dłuższy czas wysokie stężenie glukozy we krwi może nawet doprowadzić do poważnych powikłań – poczynając od niewyraźnego widzenia, przez odczuwany „nacisk” w oczach, aż po całkowitą utratę wzroku. 

5. Drętwienie, marznięcie dłoni i stóp

Zimne i niewrażliwe na bodźce stopy, zdrętwiałe ręce alarmują o szwankującym przepływie krwi w organizmie. Pacjenci z hiperglikemią uskarżają się także na mrowienie i ostry ból. Nogi stają się „jak z waty”, ręce mogą zaś zacząć drżeć.

6. Mniejsza ochota na seks

Zbyt długo utrzymujące się stężenie cukru we krwi skutkuje uszkodzeniem niektórych nerwów. To zaś może prowadzić nawet do problemów z erekcją, orgazmem i płodnością.