Ford: historia marki

Ford Motor Company jest marką utworzoną w 1903 roku, jednak początek romansu jej twórcy z motoryzacją sięga wcześniejszych lat. Henry Ford urodził się 1863 roku, w amerykańskiej rodzinie farmerskiej. Już jako młody chłopak wykazywał spore zainteresowanie inżynierią. W wieku 15 lat skonstruował swój pierwszy silnik parowy. Najprawdopodobniej już wtedy wiedział, jakiej dziedzinie chce się poświęcić. 

W 1896 roku 33-letni Ford stworzył swój pierwszy samochód, który nigdy nie wyszedł poza fazę prototypu. Trzy lata później uzdolniony konstruktor został jednym z założycieli Detroit Cadillac Company. Niebawem okazało się, że wizja rozwoju firmy jaką przedstawiał Ford nie jest zbieżna z koncepcją pozostałych udziałowców. Doszło do konfliktu, w wyniku którego ford postanowił "iść na swoje".

W 1903 roku powstała firma Ford Motor Company. Aby móc powołać do życia nowe przedsiębiorstwo Henry Ford musiał pozyskać kapitał. W tamtym czasie założyciel kultowej marki posiadał jedynie 25,5 proc. udziałów. Jego ambicje sięgały jednak znacznie poza stanowisko wiceprezesa i głównego inżyniera. Ford chciał, żeby firma stała się jego wyłączną własnością. Już w 1906 roku Henry zwiększył swoje udziały do 58,5 proc. i objął funkcję prezesa, zastępując na tym stanowisku Johna Gray'a. 13 lat później razem z synem Edselem odkupił pozostałe udziały i w rezultacie firma w stu procentach stała się własnością rodziny Fordów. 

Pierwszy samochód firmy – Model A – został sprzedany 20 lipca 1903 roku. W początkowej fazie działalności firma borykała się z licznymi trudnościami. Montażem aut zajmowało się 10 osób, co ograniczało moce przerobowe fabryki do kilku egzemplarzy dziennie. Znaczący rozpęd działalności nastąpił w 1908 roku, kiedy zaprezentowany został Model T. W założeniu miał to być tani, prosty w naprawie i w prowadzeniu samochód.

Jak się okazało klientom spodobała się taka koncepcja. Samochód cieszył się ogromną popularnością, co zmusiło Forda do szukania nowych rozwiązań, dzięki którym podaż dorówna popytowi. W 1913 roku założyciel firmy opracował pierwszą w przemyśle motoryzacyjnym taśmę produkcyjną. Wdrożenie tego rozwiązania sprawiło, że Model T stał się jeszcze tańszy i jeszcze bardziej dostępny. Skoro co 10 sekund, linię opuszczał jeden egzemplarz przedsiębiorstwo mogło sobie pozwolić na ustalenie ceny na poziomie 260 dolarów (pracownicy zakładów Forda mogli nabyć auto w jeszcze niższej cenie).

Produkcja modelu trwała 19 lat. W tym czasie powstało 15 458 781 samochodów. Problemem firmy był jednak technologiczny zastój. Ford skupił się na produkcji tylko jednego modelu, który był poddawany tylko nieznacznym modernizacjom. W obliczu coraz silniejszej konkurencji, Model T szybko stał się przestarzały. W rezultacie firma musiała oddać fotel lidera koncernowi General Motors. To wydarzenie na szczęście stało się impulsem do dalszego rozwoju.

W 1917 roku na bazie Modelu T opracowano Forda TT – pierwszą małą półciężarówkę. W 1927 roku na miejsce Modelu T wjechał Ford A – większy, wygodniejszy i nowocześniejszy, ale także droższy w zakupie i w eksploatacji. Samochód odniósł jednak spory sukces, co oznaczało, że firma podąża dobrą drogą. Po 4 latach poziom produkcji Modelu A przekroczył liczbę 4 mln egzemplarzy. 

Kolejny model Forda, o którym nie można nie wspomnieć, to V8, wyposażony w silnik o pojemności 3,6 litra. To właśnie ten samochód rozpoczął erę masowej produkcji widlastych, ośmiocylindrowych silników w zakładach Forda. 

W 1932 roku, Ford zaprezentował na Starym Kontynencie Model Y – niewielki samochód, wyposażony w silnik o mocy zaledwie 8 KM. 

Wraz z wybuchem II wojny światowej firma rozpoczęła produkcję na potrzeby wojska. W 1941 roku rozpoczęto produkcję Forda GPW. Rok później wstrzymano produkcję cywilną. Wytwarzanie aut osobowych wznowiono w 1947 roku, a dwa lata później zaprezentowano nowy model. 

w 1954 roku, firma zaprezentowała konkurenta Chevroleta Corvette – model Thunderbird. W 1964 roku odbyła się prezentacja modelu reprezentującego segment pony cars (małych samochodów o sportowych możliwościach) – Forda Mustanga. Samochód okazał się ogromnym hitem – osiągnięcie poziomu produkcji na poziomie miliona egzemplarzy zajęło mniej niż 2 lata. Model, który "został opracowany z myślą o sekretarkach", przypadł do gustu każdemu, także mężczyznom. Niebawem stał się symbolem swojej epoki. 

Pierwsza europejska fabryka Forda powstała w 1911 roku w Manchesterze. Oddział w Berlinie otwarto w 1926 roku. Ford interesował się rynkami zagranicznymi niemal od początku swojej działalności. Co warte podkreślenia, każdy oddział firmy był niemal autonomiczną jednostką, wytwarzającą samochody charakterystyczne dla danego rynku. 

Dla filii europejskiej, najważniejsze są dwie daty – 1970 i 1976. Wtedy rozpoczęła się produkcja (odpowiednio) Forda Escorta i Forda Fiesty. 

W 1991 roku powołano do życia spółkę AutoEuropa. Na mocy nawiązanego partnerstwa, Ford wraz z Volkswagenem wytwarzał minivany Galaxy i Sharan, do których dołączył także Seat Alhambra. 

W 1979 roku, Ford stał się posiadaczem 25 proc. udziałów w Mazdzie. W 1987 roku, przedsiębiorstwo nabyło 75 procent akcji firmy Aston Martin. Dwa lata później, Ford nabył firmę Jaguar. W 1999 roku Ford stał się właścicielem Volvo, a rok później - Land Rovera.