MIT 1: KAŻDA WHISKY SMAKUJE TAK SAMO
Nic bardziej mylnego. Różnorodność świata whisky jest ogromna. Na końcowy smak trunku ma wpływ między innymi kraj i region, z jakiego whisky pochodzi. Różnorodność gatunków, marek, sposobów delektowania się może wprawić w zdumienie.

MIT 2: WHISKY DOJRZEWA W BUTELCE
Zabutelkowana whisky ma już postać ostateczną i przechowywanie jej w butelce nie wpływa na dalsze starzenie się whisky.

MIT 3: WHISKY PRZEZNACZONA JEST WYŁĄCZNIE DLA DOJRZAŁYCH
Whisky to trunek dla każdego. Nie ze względu na swoją  masowość, a ze względu na indywidualność - każdy może wyczuć coś, co przyciągnie go do whisky. Czasami jest to łagodna, delikatna harmonia, a niekiedy mocny akcent smakowy lub zapachowy.

MIT 4: WHISKY TO MĘSKI TRUNEK
Whisky to trunek bardzo demokratyczny. Nie można wyróżnić tylko jednej grupy. Zawsze do głosu dochodzi gust i indywidualne upodobania. Szkocka to trunek dla ludzi niezależnie od szerokości geograficznej czy płci. Każda kobieta z pewnością odnajdzie w różnorodnej ofercie whisky tę wybraną, ulubioną.

CIEKAWOSTKA: Rozpoczynający przygodę z whisky mogą sięgnąć po whisky Ballantine’s Finest - można w niej odnaleźć delikatny balans, równowagę aromatów i charakterystyczne nuty wanilii, owoców i miodu.

MIT 5: WHISKY SZKOCKA JEST DYMNA I TORFOWA
Whisky szkocka to bogaty wachlarz smaków i aromatów - od lekkich, kwiatowych do pikantnych i torfowych. Pierwsze gorzelnie stworzyły regionalne style, wynikające z lokalnych uwarunkowań środowiska. Podział ten ugruntowały firmy mieszające whisky, które podzieliły Szkocję na regiony, co miało pomóc w standaryzacji mieszanek.

MIT 6: WHISKY OCENIA SIĘ ZMYSŁEM SMAKU
Nic bardziej mylnego. Zwrot „degustacja whisky“ może być nieco mylący, ponieważ sugeruje ocenę tylko smakową. Whisky oceniamy głównie zmysłem węchu. Stąd określenie kipera whisky - „Nos“. Powonienie to nasz najczulszy zmysł, który wpływa na całokształt oceny whisky.

CIEKAWOSTKA: Przed wypiciem, powąchaj trunek. Przeciętnie człowiek rozróżnia około 32 zapachy, a Master Blender potrafi zidentyfikować ich ponad 80! Opisowi smaku towarzyszyć może wrażenie słodyczy, kwaśności, goryczy i słoności. Możemy odczuwać chłód, rozgrzewanie, a także określać konsystencję whisky.

MIT 7: WHISKY POWINNO SERWOWAĆ SIĘ NA LODZIE
Szkoci twierdzą, że każdy sposób na konsumpcję whisky jest dobry. Po raz kolejny okazuje się, że podejście do whisky to indywidualna sprawa. Whisky daje możliwość wyboru i alternatywę. Dodana do szklanki odrobina wody uwolni ukryte w whisky aromaty i smaki - pokaże jej pełne, kompleksowe oblicze.

Zbyt dużo lodu schłodzi nasz trunek, zatrzyma aromaty i utrudni rozpoznanie whisky. Gdy pijesz młody blend jak Ballantine’s Finest i lubisz whisky “on the rocks”, jedna lub dwie kostki lodu będą idealne. Rozpuszczane powoli uwolnią aromaty i pozwolą odkryć delikatny balans i charakterystyczne nuty wanilii, owoców i miodu.