Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków organizuje 3 i 4 października Europejskie Dni Ptaków. Jest to największa na świecie, cykliczna impreza poświęcona ptakom. W pierwszy weekend października ornitolodzy i ptasi pasjonaci wyruszą w teren, aby jak co roku, oszacować liczbę polskich ptaków migrujących.

Trzy razy do roku – jesienią, zimą i na wiosnę miłośnicy ptaków i zawodowi ornitolodzy liczą występujące wokół nich ptaki. W Polsce obserwacje są wprowadzane do komputerów przez wolontariuszy Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków i przesyłane do wybranego ośrodka badawczego w Europie. W tym roku zebrane dane zostaną wysłane do ośrodka w Holandii. Dzięki pozyskanym w ten sposób informacjom można oszacować, ile migrujących - wylatujących lub przylatujących (w zależności od pory roku) - gatunków ptaków żyje w Polsce i Europie oraz jak licznie są reprezentowane. Taka wiedza umożliwia zorientowanie się w jakim jest stanie i jak zmienia się przyroda – ptaki są bowiem bardzo istotnym wskaźnikiem ekologicznym.

Na pożegnanie i jednocześnie liczenie ptaków wyruszyć może każdy - obserwacji można dokonywać zarówno daleko poza miastem jak i na przedmieściach, w pobliżu terenów zielonych, na których można spotkać ptaki. Wystarczy lornetka, ciepłe ubranie zabezpieczające przed kapryśną o tej porze roku pogodą i formularz, który można pobrać ze strony internetowej OTOP. Swoje obserwacje należy spisać i przesłać pod podany na formularzu adres do godziny 15.00 w niedzielę, 4 października. Dla osób, które chciałyby posłuchać o ptakach, poznać ich gatunki, spędzić interesująco czas i - być może - odkryć nowe hobby, doświadczeni wolontariusze Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków organizują w całej Polsce bezpłatne wycieczki. Ich lista będzie po 18 września dostępna na stronie OTOP. h.k.