Autobusy a ekologia: jak transport publiczny wpływa na środowisko?

Ekologiczne autobusy to dziś trend, który opanował wiele krajów – zwłaszcza tych wysoko rozwiniętych. Nie od dziś wiadomo, że spaliny wydobywające się z aut zanieczyszczają środowisko i przyczyniają się znacznie do pogorszenia jakości powietrza – dlatego tak mocno stawia się obecnie na komunikację miejską. Nie tylko tramwaje czy metro, ale również autobusy ekologiczne przyczyniają się do tego, że transport publiczny działa skuteczniej na rzecz czystego środowiska.

Dawniej autobusy były kojarzone wyłącznie z olbrzymimi pojazdami, z ogromnymi silnikami diesla, które – delikatnie mówiąc – nie były zbyt przyjazne dla otoczenia. Na pewno wiele osób pamięta duże ilości czarnego dymu, wydobywającego się z rur wydechowych tego typu wozów i to niemal przy każdym ruszaniu. Mimo systematycznych ulepszeń i tak nie dało się powstrzymać zanieczyszczeń, które destrukcyjnie wpływały na środowisko, a zwłaszcza na jakość powietrza w większych i mniejszych miastach.

Z uwagi na tą trudną sytuację producenci autobusów zdecydowali się na testowanie przeróżnych rozwiązań ekologicznych. Dziś standardem stały się pojazdy zasilane gazem ziemnym, posiadające napęd hybrydowy, czy też autobusy elektryczne. Wszystko to ma spowodować, że tego typu pojazdy będą miał zbawienny wpływ na środowisko. Korzystający z nich pasażerowie również w dużej mierze przyczynią się do poprawy jakości powietrza, pozostawiając swoje auta w domach i korzystając z komunikacji zbiorowej.