Choć o matematyce mówi się, że jest królową nauk, jej gałąź zwana statystyką cieszy się mniejszym poważaniem społeczeństwa. Często słyszymy, że dane statystyczne służą do manipulacji (np. w przypadku statystyk dotyczących pandemii koronawirusa) albo że naukowcy nic nie wiedzą, bo co jakiś czas zmieniają zdanie (np. w kwestii tego, czy jedzenie masła jest zdrowe, czy nie).

Do czego więc przydaje się nam ta dziedzina? I kiedy wnioski wyciągane z badań statystycznych powinniśmy traktować ostrożnie? O tym opowie moja rozmówczyni w studiu TOK FM - Janina Bąk, statystyczka, autorka bloga JaninaDaily.com i książki "Statystycznie rzecz biorąc, czyli ile trzeba zjeść czekolady, żeby zdobyć Nobla".

Przy okazji polecam archiwalne odcinki audycji o pseudonauce, internetowych mitach, post-prawdzie, algorytmach i sztucznej inteligencji.

Nowego odcinka „Człowieka 2.0” możecie posłuchać 25 kwietnia o godz. 14:20 (pierwsza część) i o godz. 14:40 (druga część) na antenie Radia TOK FM. Później będzie dostępny jako podcast na stronie archiwum audycji oraz w aplikacji mobilnej TOK FM. Kompletny spis odcinków znajdziecie na stronie WikiRadia. Zapraszam!