Podczas dyskusji o zmianach w polskim wymiarze sprawiedliwości rzadko pada pytanie o to, jaki powinien on być w przyszłości. Tymczasem zmieniają się same przestępstwa - spada np. liczba kradzieży telefonów komórkowych. Nowe technologie pozwalają przewidywać, gdzie może zostać dokonane np. włamanie, przybywa natomiast przestępstw w cyberprzestrzeni.

Zmieniają się także możliwości wymierzania kar. Przykładem może być elektroniczny dozór, który pozwala skazanym odbywać wyrok w domu i zarazem zmniejsza wydatki publiczne. Osobną kwestią jest też rozwój technologii związanych ze sztuczną inteligencją. Pojawiają się chociażby dyskusje dotyczące odpowiedzialności za wypadki spowodowane przez samochody autonomiczne.

Czy w niedalekiej przyszłości będziemy sądzić i karać roboty? I jak może się zmienić sytuacja więźniów? O tym opowie mój gość w studiu TOK FM: Kamil Mamak, doktorant z prawa na Uniwersytecie Jagiellońskim i filozofii na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie, autor bloga criminalfuture.com.

Nowego odcinka „Człowieka 2.0” możecie posłuchać 24 lutego o godz. 14:40 (pierwsza część) i - wyjątkowo - o godz. 15:00 (druga część) na antenie Radia TOK FM. Później będzie dostępny jako podcast na stronie archiwum audycji oraz w aplikacji mobilnej TOK FM. Kompletny spis odcinków znajdziecie na stronie WikiRadia. Zapraszam!