W polskich szkołach od lat są komputery i dostęp do internetu. Jednak nowe technologie bardzo opornie przenikają co codziennego nauczania. Cztery lata temu podczas konferencji "Pobierz wiedzę" zaprezentowano raport, z którego wynikało, że komputery i internet są wykorzystywane przede wszystkim na lekcjach informatyki.

Z najnowszego raportu przygotowanego przez prof. Marlenę Plebańską płyną podobne wnioski: "Mimo deklarowanych chęci, 81% uczniów nie ma możliwości samodzielnego tworzenia na lekcjach zasobów edukacyjnych. Większość najczęściej tworzy prezentacje multimedialne w ramach prac domowych. (...) I chociaż 90% pedagogów deklaruje wykorzystywanie cyfrowych technologii w nauczaniu, to jednak z badania wynika, że wykorzystują najczęściej prezentacje multimedialne lub tablice interaktywne".

Jak wygląda w praktyce cyfryzacja polskich szkół? I co powinno się w niej zmienić? O tym opowiedzą moi goście w studiu TOK FM: prof. Marlena Plebańska, współautorka raportu o cyfryzacji szkół i wieloletnia badaczka tego obszaru oraz Rafał Lisowski, dyrektor Zespołu Szkół nr 48 w Warszawie.

Przy okazji polecam audycje archiwalne o przyszłości edukacji, uczeniu kompetencji miękkich, projektach szkolnych, e-podręcznikach, skutecznym uczeniu się, robotach edukacyjnych i wolnych licencjach.

Nowego odcinka „Człowieka 2.0” możecie posłuchać 16 grudnia o godz. 14:40 (pierwsza część) i 15:40 (druga część) na antenie Radia TOK FM. Później będzie dostępny jako podcast na stronie archiwum audycji oraz w aplikacji mobilnej TOK FM. Kompletny spis odcinków znajdziecie na stronie WikiRadia. Zapraszam!