W ubiegłym roku przekonaliśmy się, że z dawnego hasła firmy Google "Don't Be Evil" prawie nic już nie zostało. Praktycznie wszystkie wielkie firmy technologiczne spotkały się z zarzutami dotyczącymi nieetycznego postępowania: nie tylko w sprawie danych osobowych (jak w przypadku Facebooka), ale też traktowania pracowników (Amazon, Uber) czy tworzenia technologii służących do zabijania ludzi (Google).

Dlaczego twórcy nowych technologii mają taki problem z etyką? I czy tworzone przez nich algorytmy sztucznej inteligencji będą bardziej moralne od ludzi? O tym opowiedzą moi goście w studiu TOK FM: Ada Florentyna Pawlak, antropolog technologii z Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Łódzkiego, członek Polskiego Stowarzyszenia Transhumanistycznego, trener biznesu i właścicielka firmy EverMind oraz dr Sebastian Szymański, filozof i etyk z Wydziału „Artes Liberales” Uniwersytetu Warszawskiego, który zajmuje się etycznymi i społecznymi konsekwencjami nowych technologii.

Przy okazji polecam archiwalne odcinki audycji o transhumanizmie, uzależniających technologiach, cyfrowej wojnie, przyszłości ludzkości, a także stronę konferencji „Transhumanizm Idee / Strategie / Wątpliwości 2.0”.

Nowego odcinka „Człowieka 2.0” możecie posłuchać 12 stycznia o godz. 14:40 (pierwsza część) i o godz. 15:40 (druga część) na antenie Radia TOK FM. Później będzie dostępny jako podcast na stronie archiwum audycji oraz w aplikacji mobilnej TOK FM. Kompletny spis odcinków znajdziecie na stronie WikiRadia. Zapraszam!