Kilka lat temu popularność zaczął zyskiwać termin "ekonomia współdzielenia" (sharing economy). Idea wydawała się prosta: jeśli mam coś, czego aktualnie nie potrzebuję (np. wolny pokój w domu albo wolne miejsce w samochodzie), dzielę się tym z innymi i przy okazji trochę na tym zarabiam. Jednak największe platformy kojarzone dziś z tym trendem to po prostu przedsięwzięcia biznesowe, na których właściciele chcą jak najwięcej zarobić.

Okazało się też, że ma to negatywny wpływ na społeczeństwo. Uber jest krytykowany za wyzysk pracowników i zniechęcanie mieszkańców miast do korzystania z komunikacji masowej czy chodzenia pieszo. Airbnb z kolei sprawił, że z wielu miastach coraz trudnej jest wynająć mieszkanie na dłuższy okres czasu, bo właścicielom lokali bardziej opłaca się udostępnianie ich jako kwater dla turystów. Z drugiej jednak strony pojawiają się inicjatywy oddolne - lokalne alternatywy dla Ubera czy platformy promujące spółdzielczość.

Czy sharing economy jeszcze istnieje? A jeśli tak, to w jaki sposób można ją wykorzystać dla dobra społeczeństwa? O tym opowiedzą moi goście w studiu TOK FM: Karolina Mikołajewska-Zając, socjolożka z Katedry Zarządzania w Społeczeństwie Sieciowym Akademii Leona Koźmińskiego oraz Alek Tarkowski, dyrektor Centrum Cyfrowego, socjolog.

Przy okazji polecam audycje archiwalne o ekonomii współdzielenia (z 2014 r.), przyszłości mobilności, technologiach w podróży i kooperatywach spożywczych.

Nowego odcinka „Człowieka 2.0” możecie posłuchać 7 kwietnia o godz. 14:40 (pierwsza część) i o godz. 15:40 (druga część) na antenie Radia TOK FM. Później będzie dostępny jako podcast na stronie archiwum audycji oraz w aplikacji mobilnej TOK FM. Kompletny spis odcinków znajdziecie na stronie WikiRadia. Zapraszam!