CZY MATKA MOŻE WMÓWIĆ CHOROBĘ DZIECKU?

Tak. Robią to osoby cierpiące na zastępczy zespół Münchhause na. Na zaburzenie zapadają - głównie matki. Są one gotowe wywołać objawy chorobowe u ofiary, najczęściej własnego dziecka, tylko po to, by potem troskliwie się nim zajmować. W skrajnych przypadkach są zdolne nawet do systematycznego podtruwania dziecka, skażenia moczu czy krwi do badania, byle wymusić leczenie wyimaginowanej choroby. Amerykanie szacują, że w co dziesiątym przypadku kończy się to śmiercią ofiary.

 

CZY KAŻDY PRZESTĘPCA JEST PSYCHOPATĄ?

Oczywiście, że nie. Z różnych badań wynika bowiem, że tylko co piąty więzień wykazuje skłonności psychopatyczne, a w całym społeczeństwie tacy ludzie stanowią zaledwie 1 proc. Kim zatem jest psychopata? To człowiek, którego mózg funkcjonuje inaczej. Jak udowodniły badania za pomocą funkcjonalnego rezonansu magnetycznego, dla psychopaty nie istnieją problemy moralne. Osoby o prawidłowej psychice podczas zmagania się z dylematami moralnymi uruchamiają fragmenty mózgu odpowiedzialne za emocje. U psychopaty w tym czasie są one uśpione. Co ciekawe, osobowości psychopatyczne to nierzadko ludzie o dużej inteligencji. Jednocześnie wielu z nich zostaje przestępcami – są skłonni do morderstw i nie mają wątpliwości przy kradzieżach, wyłudzeniach i oszustwach gospodarczych.

Adrian Raine, szef wydziału kryminologii z University of Pennsylvania, przez lata badał ludzkie mózgi, próbując odpowiedzieć na pytanie, czy biologia i genetyka mają wpływ na to, kim będziemy. Postawił śmiałą tezę, że badając czaszkę i mózg dziecka, można stwierdzić, czy ma zadatki na mordercę. Na szczęście dał nadzieję rodzicom – na to, czy dzieci wykorzystają swoje „wrodzone” skłonności, składa się wiele  dodatkowych czynników. Jednym z najważniejszych są warunki, w jakich maluchy są wychowywane.