FOMO to skrót od angielskiego „Fear of Missing Out”, czyli lęk przed tym, że coś nas ominie. Osoby dotknięte tym zaburzeniem czują przymus częstego sprawdzania maila, odwiedzania serwisów społecznościowych, sięgania po smartfon itp. Do niedawna nie było jednak pewne, na ile realny jest to problem. Niedawno pisałem w "Focusie" o problemie uzależnienia od gier wideo i mediów społecznościowych, ale dostępne wówczas dane statystyczne miały duży rozrzut. Nic dziwnego, że badacze wzięli FOMO pod lupę.

Jakie wyniki dały pierwsze polskie badania nad tym zaburzeniem? I w jaki sposób można chronić się przed FOMO? O tym opowiedzą moje rozmówczynie w studiu TOK FM: dr Justyna Jasiewicz oraz dr Anna Jupowicz-Ginalska z Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii Uniwersytetu Warszawskiego.

Przy okazji polecam archiwalne odcinki audycji o uzależniających technologiach, koncentracji uwagi, uważności i cywilizacji algorytmów.

Nowego odcinka „Człowieka 2.0” możecie posłuchać 13 października o godz. 14:40 (pierwsza część) i o godz. 15:40 (druga część) na antenie Radia TOK FM. Później będzie dostępny jako podcast na stronie archiwum audycji oraz w aplikacji mobilnej TOK FM. Kompletny spis odcinków znajdziecie na stronie WikiRadia. Zapraszam!