Gazowana czy zwykła, woda działa skutecznie. Wystarczy jednak by napój miał odrobinę cukru, tłuszczu albo białka, i będziemy po nim napojeni o wiele dłużej niż klasycznym H2O. – Wszystko zależy od reakcji ciała na spożywany trunek, a ta zależy od jego ilości oraz występujących w nim składników odżywczych – mówi prof. Ronald Maughan z wydziału medycznego uczelni St. Andrews. 

Po pierwsze, im więcej pijemy, tym szybciej napój opuszcza żołądek i jest wchłaniany do krwioobiegu, gdzie rozcieńcza krążące w nas płyny i nawadnia. Po drugie, np. mleko jest lepsze od wody w gaszeniu pragnienia, bo zawiera cukier laktozę, białka i tłuszcze. Wszystkie te elementy spowalniają opróżnianie płynu z żołądka i rozciągają w czasie proces nawadniania.

Zawarty w mleku sód niczym gąbka zatrzymuje wodę w ludzkim ciele i powoduje, że siusiamy mniej. Tak samo działają roztwory elektrolitów przeznaczone dla cierpiących na biegunkę. Tam obok sodu, jest też odrobina potasu i cukrów, dodatkowo wzmacniająca retencję wody w organizmie. Stawiane przez szkockich badaczy wnioski potwierdzają typowe zalecenia dietetyków.

- Sprawa się komplikuje, gdy chodzi o napoje zawierające dużo cukrów, jak soki owocowe czy colę. Pijąc je nawodnimy się słabiej niż ich mniej słodkimi odpowiednikami. Może i pozostają żołądku dłużej niż zwykła woda, ale po przejściu do jelita cienkiego skoncentrowany w nich cukier musi zostać rozcieńczony w procesie zwanym osmozą. Potrzebna do niego woda jest więc ”wyciągana” z ciała i trafia do jelita, a potem na zewnątrz – zauważa CNN.

Soki i słodkie napoje gazowane nie tylko mniej nawadniają, ale zawierają dodatkowy cukier i kalorie. Odwodniający skutek picia alkoholu jest z kolei różny i zależy od ilości, w jakiej go spożywamy. Butelka piwa nawodni, bo jest go więcej. Kieliszek wódki odwodni, bo jest go mniej. W przypadku kawy wszystko sprowadza się do ilości wypitej z nią kofeiny.

Filiżanka ”małej czarnej” w której jest 80 miligramów tej substancji pobudzającej będzie miała podobny efekt nawadniający co woda. Przy 300 mg kofeiny, przeciętna ilość w 2 do 4 filiżankach, kawa będzie mocno odwadniać. Szczególnie działa to na ludzi rzadziej pijących ten rodzaj napoju. Dodając dwie łyżeczki mleka można ograniczyć siusianie i zmniejszyć negatywny efekt.

Ranking – tym ugasisz pragnienie

Badacze z uniwersytetu St. Andrews przetestowali 13 najpopularniejszych napojów poszukując najlepiej gaszącego pragnienie. Oceniając efekt ”nawodnienia” po 4 godzinach od wypicia, tak ocenili (od najlepszego do najgorszego) kolejne trunki.

13. Kawa

12. Jasne piwo typu lager

11. Woda gazowana