Czy zwierzęta mają uczucia i świadomość? Czy myślą i potrafią być inteligentne? Każdy właściciel psa czy kota zapewne uznałby, że to oczywiste. Jednak na te pytania twierdzącej odpowiedzi coraz częściej udziela także nauka. Niektóre zwierzęta potrafią tworzyć własną kulturę. Badania pokazują, że nawet pospolite w naszym kraju gawrony potrafią się uczyć i przekazywać nowo zdobytą wiedzę  innym. A o niesamowitych zdolnościach ośmiornic pisaliśmy w grudniowym "Focusie".

Które ze zwierząt posługują się językiem? Które są empatyczne i zarazem po mistrzowsku oszukują? O tym opowie Marzenna Nowakowska – biolog, niezależna dziennikarka naukowa, popularyzująca etologię, ekologię behawioralną i socjobiologię, autorka artykułów w "Focusie" i książki „Safari za progiem domu”.

Przy okazji polecam archiwalne odcinki audycji o eksperymentach na zwierzętach i zagadce świadomości.

Nowego odcinka „Człowieka 2.0” możecie posłuchać 22 grudnia o godz. 14:40 (pierwsza część) i o godz. 15:40 (druga część) na antenie Radia TOK FM. Później będzie dostępny jako podcast na stronie archiwum audycji oraz w aplikacji mobilnej TOK FM. Kompletny spis odcinków znajdziecie na stronie WikiRadia. Zapraszam!