Niedawno media obiegła wiadomość, że Anthony Levandowski – znany specjalista od samochodów autonomicznych, który pracował m.in. w firmach Google i Uber – założył organizację religijną Way of the Future. Głosi ona, że bóg to forma zaawansowanej sztucznej inteligencji. Co więcej, wyznawcy tej religii powinni dołożyć starań, by ów boski algorytm jak najszybciej objął władzę nad światem. Innymi słowy, chodzi o przyśpieszenie nadejścia osobliwości technologicznej – sytuacji, w której postęp techniczny stanie się tak szybki, że przerośnie nasze możliwości pojmowania, a komputery będą inteligentniejsze niż jakikolwiek człowiek. Tylko czy to aby na pewno będzie dla nas dobre?

Technologie już dziś negatywnie wpływają na nasze życie społeczne. Wszechobecna cyfrowa inwigilacja odbiera ludziom prywatność i godność, sprowadzając ich do odbiorców reklam. Internet może też szkodzić duchowości, odciągając użytkowników od realnego świata i spotkań z innymi. Czy nowe technologie faktycznie sprawiają, że coś tracimy? O tym opowiedzą moi goście w studiu TOK FM: Katarzyna Szymielewicz, prezeska fundacji Panoptykon oraz dr Bartosz Wieczorek, członek Zespołu Ekspertów Dziedzińca Dialogu i współpracownik Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Przy okazji polecam audycje archiwalne o biologii moralności, sztucznej inteligencji i rynku pracy, transhumanizmie, filozofii, sceptycyzmie i chatbotach.

Nowego odcinka „Człowieka 2.0” możecie posłuchać 7 października o godz. 14:40 (pierwsza część) i 15:40 (druga część) na antenie Radia TOK FM. Później będzie dostępny jako podcast na stronie archiwum audycji oraz w aplikacji mobilnej TOK FM. Kompletny spis odcinków znajdziecie na stronie WikiRadia. Zapraszam!