Bazując na danych otrzymanych w wyniku badania zmierzającego do rozszyfrowania genów jaszczurki Anolis carolinensis (Anolis zielony), przeprowadzonych przez grupę naukowców z Broad Institute of MIT and HARVARD, wiedeńscy naukowcy zauważyli w DNA żyjących obecnie jaszczurek geny które są związane z pojawieniem się włosów u człowieka. 

Bez względu na to, że nie gady nie posiadają czupryny ani futra, w ich pazurach obecne są białka podobne do tych, jakie znajdują się w paznokciach i włosach oraz na powierzchni języka i w grasicy. Najprawdopodobniej zarówno dinozaury, jak i ludzie odziedziczyli po wspólnym przodku gen, który był poprzednikiem genów odpowiedzialnych za wzrost włosów i paznokci u człowieka. Pierwsze włosy miały się więc pojawić na Ziemi około 310-330 mln lat temu u ostatniego wspólnego przodka ssaków, ptaków i jaszczurek.  

 Leopold Eckhart twierdzi, że ewolucja protein pazurów pomagała dawnemu protoplaście we wspinaniu się na drzewa. U ssaków proteiny te zaczęły być wytwarzane na skórze innych części ciała i w ten sposób doszło do pojawienia się włosów. Naukowcy doszli również do wniosku, że cechą charakterystyczną keratyny – jest wysoka zawartość cystyny. Ten aminokwas nadaje włosom odpowiednią twardość. Cystyna znajduje się także w pazurach czy paznokciach innych ssaków, łącznie z człowiekiem.  

Jak wyglądał jednak wspólny przodek wszystkich stałocieplnych? Według badaczy był on bardziej podobny do jaszczurek, niż do współczesnych ssaków czy ptaków. Pierwsi przedstawiciele dzisiejszego świata ssaków pojawiły się 160-220 mln lat temu. 

Szczegóły badania zostały opisane w magazynie PNAS. JLS

źródło: www.meduniwien.ac.at