Ciekawostki historyczne: Zaskakujące proporcje, czyli czy Polska jest duża?

Zacznijmy od ciekawostek historycznych związanych z miarami i wielkościami. Aż do 1991 roku najwyższą na świecie konstrukcją był... masyw radiowy w Konstantynowie.? Miał 646 metrów.  Pod względem wysokości prześcignął go dopiero dubajski Burj Khalifa. 

Pomyśl teraz o dużych europejskich stolicach. Londyn, Madryt, Rzym, Paryż... No właśnie, co do tego ostatniego miasta - czy zdajesz sobie sprawę z tego, że ma ono mniejszą powierzchnię od... Radomia? Ze względów historycznych i kulturowych francuskie miasto jest jednak dziesięciokrotnie bardziej zaludnione.


Ciekawostki historyczne: Madagaskar mógł być... polską kolonią!

Nikogo nie dziwią wczasy w Ustce czy w Kołobrzegu. A gdyby tak rodzinne tanie wczasy zorganizować sobie na Madagaskarze? Mało osób zdaje sobie sprawę z tego, że ta położona u brzegów Afryki jedna z największych wysp na świecie, miała szansę stać się w przeszłości polską kolonią. Jak w ogóle doszło do takiej możliwości?

Otóż Liga Morska i Kolonialna, przy poparciu polskiego rządu, domagała się zamorskich kolonii, które byłyby źródłem tanich surowców i siły roboczej. Ponadto chodziło o miejsce, gdzie można by było rozlokować mniejszość żydowską. Były to lata 30. XX wieku. Najbardziej realne było odkupienie od Francji Madagaskaru. Co zaskakujące, Francuzi wstępnie na to przystali! Warunek był jednak taki, by na wyspę trafili Żydzi nie tylko z Polski, ale i innych rejonów Europy.

Ostatecznie jednak plan spalił na panewce.