Znowu się nie wyspałaś? Nie, przecież tym razem przespałaś zalecane osiem godzin, bo wieczorem nie miałaś nawet siły obejrzeć kolejnego odcinka ulubionego serialu. Zawodowych obowiązków masz tyle samo, co zawsze. Co więc się dzieje? Zamiast robić sobie coraz mocniejszą kawę, wybierz się do lekarza, bo chroniczne przemęczenie może sygnalizować kłopoty ze zdrowiem. Jakie?

Problemy z tarczycą

Tarczyca odpowiedzialna jest przede wszystkim za wytwarzanie hormonów niezbędnych do prawidłowego przebiegu większości zachodzących w organizmie procesów. – Gdy gruczoł ten nie pracuje, jak należy, zwykle zmagamy się z jedną z dwóch dolegliwości – niedoczynnością bądź nadczynnością tarczycy. Objawy tych chorób różnią się od siebie, ale jeden symptom jest dla nich wspólny – to właśnie poczucie ciągłego zmęczenia – mówi dr n. med. Ewa Kempisty-Jeznach, specjalista chorób wewnętrznych z Kliniki Medycyny Wellness Szpitala Medicover. Pierwszym krokiem w kierunku stwierdzenia, czy to właśnie to schorzenie jest winne ospałości, jest zbadanie poziomu hormonów.

Kłopoty z sercem

Jeśli zmagamy się z niewydolnością mięśnia sercowego, automatycznie pogarsza się kondycja całego organizmu. Ciało może manifestować to właśnie nieustannie odczuwaną sennością. Jeśli więc nawet chwilowy i stosunkowo niewielki wysiłek taki jak podbiegnięcie do autobusu czy wejście schodami na pierwsze piętro kończy się u ciebie zadyszką, zachowaj czujność.

Cukrzyca

Zmęczenie i senność mogą świadczyć również o cukrzycy. Towarzyszą jej wahania poziomu insuliny, która odpowiedzialna jest za transport cukru do tkanek. – Nawet jeśli u chorego stężenie tego hormonu jest prawidłowe lub podwyższone, komórki nie absorbują glukozy w taki sposób, jak powinny. Zostają więc pozbawione źródła energii i nie funkcjonują prawidłowo, co skutkuje między innymi ogólnym przemęczeniem – tłumaczy dr n. med. Ewa Kempisty-Jeznach. Cukrzyca może prowadzić do rozwoju innych niebezpiecznych schorzeń, na przykład związanych z układem nerwowym czy krwionośnym, dlatego nie wolno jej lekceważyć.

Niewydolność nerek

Zmęczenie, które długo nie mija, może też sygnalizować poważne problemy z nerkami, a dokładniej ich niewydolność. – Kiedy nie spełniają one swojej podstawowej funkcji, czyli nie oczyszczają krwi z toksyn powstających w procesie przemiany materii, substancje te zaczynają gromadzić się w organizmie i mogą zaburzać pracę wielu narządów. To z kolei przekłada się na brak energii, któremu towarzyszą także inne zauważalne dolegliwości takie jak nudności, wymioty, bóle głowy czy swędząca i łuszcząca się skóra – mówi specjalista chorób wewnętrznych dr n. med. Ewa Kempisty-Jeznach. W takich okolicznościach warto w pierwszej kolejności wykonać badanie moczu i podstawowe badania krwi.