Chris Hadfield może być spokojnie nazywany kosmicznym gwiazdorem. W dzisiejszych czasach, w Internecie roi się od youtuberów, którzy dzielą się z odbiorcami przeżyciami ze swojego życia, udzielają rad, nagrywają tutoriale, ale niewielu z nich robi to w stanie nieważkości. A Hadfield jest jednym z astronautów, którzy przebywając na międzynarodowej stacji kosmicznej, nagrywali filmiki, w których pokazują, jak najprostsze czynności - takie jak zjedzenie obiadu czy umycie włosów - wykonuje się w kosmosie.

Dzięki jego nagraniom wiemy, że mycie zębów na stacji kosmicznej to nie jest taka prosta sprawa. Mogliśmy też zobaczyć jak wygląda sypialnia astronauty, czy wreszcie obejrzeć znakomite wykonanie utworu Space Oddity, który - nagrywany w kosmosie - brzmi cokolwiek inaczej.
To jednak nie jedyne osiągnięcia kanadyjskiego astronauty.

Chris Hadfield: biografia

Chris Austin Hadfield urodził się 29 sierpnia 1959 roku w Sarnii w Ontario. Jest synem Rogera i Eleanor Hadfield.

W wieku 10 lat, 21 lipca 1969 roku, Chris ogląda w telewizji lądowanie Apollo 11na Księżycu. Wówczas podejmuje decyzję, że zostanie astronautą. Takie postanowienie powzięło zapewne wiele dzieci, oglądających tamtą transmisję. Jednak Hadfieldowi udało się  marzenie zrealizować.
Hadfield uczęszczał do liceum White Oaks w Oakville. W wieku 15 lat zdobył stypendium pilota szybowcowego.

Po ukończeniu w 1978 roku szkoły średniej wstąpił do Kanadyjskich Sił Zbrojnych i spędził dwa lata w Royal Roads Military College, a następnie przez dwa lata w Royal Military College. W 1982 roku uzyskał tytuł licencjata w dziedzinie inżynierii mechanicznej. Ukończył szkolenia pilotowania odrzutowców oraz myśliwców. Był pierwszym pilotem CF-18, który przechwycił radziecki bombowiec dalekiego zasięgu Tupolew Tu 95 w kanadyjskiej Arktyce.  

Chris Hadfield w kosmosie

W 1992 roku Hadfield został przyjęty do kanadyjskiego programu astronautów przez Kanadyjską Agencję Kosmiczną.

W czasie pracy pełnił wiele funkcji. Między innymi, zajmował się kwestiami technicznymi i bezpieczeństwa dotyczącymi rozwoju operacji wahadłowych, przyczyniał się do rozwoju szklanego kokpitu wahadłowca i wspierał starty wahadłowców. Hadfield był również szefem NASA CAPCOM, głosem kontroli misji dla astronautów na orbicie podczas 25 misji promu kosmicznego. Reprezentował astronautów CSA i koordynował ich działania jako Główny Astronauta CSA w latach 1996 – 2000.

Od 2001 do 2003 roku był dyrektorem operacyjnym w centrum treningowym imienia Gagarina w Gwiezdnym Miasteczku w Rosji. Odpowiadał między innymi za negocjacje polityczne partnerami międzynarodowymi. Wśród wielu obowiązków wykonywanych przez Hadfielda, loty kosmiczne stanowią zaledwie niewielki wycinek jego działalności. Autobiograficzna książka Chrisa Hadfielda - Kosmiczny poradnik życia na Ziemi - zawiera opis wielu wydarzeń jego barwnego życia, pracy i misji kosmicznych.

W 1995 roku odbył pierwszy lot w kosmos jako specjalista ds. Misji na pokładzie STS-74, odwiedzając rosyjską stację kosmiczną Mir, co uczyniło z niego pierwszego Kanadyjczyka w przestrzeni kosmicznej.

Drugi lot miał miejsce w kwietniu 2001 roku na STS-100.

Jednak szeroką rozpoznawalność zapewniła Chrisowi Hadfieldowi misja, którą rozpoczął w grudniu 2012 roku, kiedy to poleciał na pokładzie Sojuza TMA-07M, aby dołączyć do 34 ekspedycji  na ISS. W marcu 2013 roku, został pierwszym kanadyjskim dowódcą ISS - w 35 ekspedycji. Odpowiadał za załogę składającą się z pięciu astronautów i pomagając w przeprowadzeniu licznych eksperymentów naukowych dotyczących wpływu niskiej grawitacji na biologię człowieka.

Właśnie podczas tej misji opisał życie na pokładzie stacji kosmicznej, nagrywając różne filmy i umieszczając je na platformach społecznościowych. Misja dobiegła końca w maju 2013 roku. Po powrocie sława Hadfielda jeszcze wzrosła – był gościem wielu programów telewizyjnych i wywiadów.  
 3 lipca 2013 roku Chris Hadfield przeszedł na emeryturę.