Ostatnie doniesienia z Chin sugerują, że nawet jedna trzecia hospitalizowanych zainfekowanych osób miała problemy z oczami. Koronawirus może bowiem powodować ostre zapalenie spojówek, więc zdecydowanie należy unikać dotykania oczu i ich wydzieliny. Jeśli jednak spotkasz na ulicy kogoś z zaczerwienionymi oczami, nie panikuj – ważne, żeby mieć świadomość, że to może, lecz nie musi być jednym z objawów zakażenia.

Okulary chronią lepiej oczy przed koronawirusem, ale w połączeniu z maseczką - ciągle parują. Jak temu zapobiec?

Jest na to prosta metoda, która zajmie tylko minutę lub dwie. Wszystko, czego potrzebujesz to mydło i woda. 

1. Zanim dotkniesz czegokolwiek, najpierw dokładnie umyj ręce
2. Zmocz okulary, a następnie umyj soczewki mydłem w płynie
3. Wypłucz okulary pod ciepłą wodą
4. Wysusz je delikatnie czystym ręcznikiem lub specjalną ściereczką do okularów i ciesz się przejrzystą wizją

Jeśli nosisz soczewki kontaktowe, zastanów się nad ich czasową zmianą na okulary.

Nie ma dowodów na to, że noszenie soczewek kontaktowych zwiększa ryzyko zakażenia koronawirusem, ale, jak zauważają lekarze, osoby noszące soczewki dotykają swoich oczu dużo częściej niż przeciętny człowiek. Zamiana okularów na soczewki może zmniejszyć podrażnienia i zmusić cię do powstrzymania się przed dotykaniem okolic oka. 

Soczewki korekcyjne lub okulary przeciwsłoneczne pomagają chronić oczy przed zainfekowanymi mikro kroplami ludzkich wydzielin, ale nie zapewniają stuprocentowego bezpieczeństwa. Wirus nadal może docierać do oczu z odsłoniętych stron twarzy, a także nad i pod oprawką okularów. Jeśli opiekujesz się chorym pacjentem lub potencjalnie zakażoną osobą, profesjonalne ochronne gogle zapewnią silniejszą obronę.

Unikaj pocierania oczu. Wszyscy to robimy, ale w obecnej sytuacji ten nawyk jest bardzo niebezpieczny. Choć może być trudno przełamać to przyzwyczajenie, to jednak znacznie zmniejszy to ryzyko infekcji. Jeśli czujesz swędzenie lub silną potrzebę pocierania oka, a nawet wyregulowania okularów, użyj chusteczki zamiast palców. Przesuszone oczy mogą prowadzić do częstszej pokusy ich pocierania, więc regularne używanie nawilżających kropli do oczu. Jeśli z jakiegoś powodu musisz dotknąć oczu (nawet w celu aplikacji okulistycznego lekarstwa), najpierw dwukrotnie umyj ręce. Kiedy nie ma takiej konieczności, staraj się całkowicie unikać dotykania oczu i ich okolic.

Oprócz tego trzymaj się wszystkich zaleceń dotyczących higieny i życia codziennego:

Często i przez co najmniej 30 sekund myj ręce ciepłą wodą z mydłem 
Szczególnie dokładnie należy umyć ręce przed jedzeniem, po skorzystaniu z toalety, kichnięciu, kasłaniu lub wydmuchiwaniu nosa

Jeśli z jakiegoś powodu nie masz dostępu do umywalki z bieżącą wodą i mydłem, użyj środka do higieny rąk, który zawiera co najmniej 60% alkoholu

Unikaj dotykania swojej twarzy, szczególnie oczu, nosa i ust

Jeśli kaszlesz lub kichasz, zakryj twarz łokciem lub chusteczką. Jeśli używasz chusteczki, natychmiast ją wyrzuć, a następnie dokładnie umyj ręce

Unikaj bliskiego kontaktu z osobami chorymi. Jeśli uważasz, że ktoś może mieć infekcję dróg oddechowych, najbezpieczniej zachować minimum 2 metry dystansu od tej osoby.

Jeśli jesteś chory lub nie czujesz się dobrze, zostań w domu.

Regularnie dezynfekuj często dotykane powierzchnie i przedmioty w twoim domu, takie jak klamki, blaty, czy kurki do odkręcania wody.