Kim są przyjaciele? Według słownikowej definicji, przyjaciel to osoba, z którą pozostajemy w bliskich, serdecznych stosunkach. Brzmi to bardzo sucho i wydaje się, że nie oddaje istoty przyjaźni. Bliskie, serdeczne stosunki można mieć z kolegą, współpracownikiem czy sąsiadem. Przyjaciel natomiast wydaje się być kimś więcej. To ktoś, komu ufamy, z kim wzajemnie wspieramy się w trudnych chwilach i cieszymy radosnymi. To człowiek, który nie musi być ciągle fizycznie obok, abyśmy czuli jego obecność w naszym życiu. Przysłowie mówi, że prawdziwych  przyjaciół poznaje się w biedzie. To prawda. Ale równie, jeśli nie bardziej prawdziwe jest stwierdzenie, że przyjaciół poznaje się w szczęściu. Przyjaciel bowiem to człowiek, który szczerze dobrze nam życzy i nie jest zawistny, a kiedy osiągamy jakiś sukces, cieszy się nim razem z nami. To ktoś, z kim czujemy się swobodnie. Jednym słowem- prawdziwy przyjaciel w życiu to skarb. A  jak wygląda życie, jeśli nie ma się przyjaciół?

Brak przyjaciół: jak wpływa na nasze życie?

Człowiek w swej naturze jest istotą stadną. Dawniej, aby w ogóle przetrwać w trudnych warunkach potrzebował fizycznej obecności drugiego człowieka.  Obecnie poniekąd również tak jest, choć bliski kontakt z innym człowiekiem nie jest już aż tak potrzebny do przetrwania jak kiedyś. Jednak egzystencja bez możliwości szczerej rozmowy, dzielenia się rozterkami i radościami, wydaje się znacznie uboższa. Według naukowców potrzeba kontaktów społecznych jest tak duża, że osoby odizolowane od innych ludzi dążą do tworzenia paraspołecznych relacji, na przykład ze zwierzętami czy bohaterami programów telewizyjnych.
Ludzie bez przyjaciół mogą być bardziej narażeni na zaburzenia depresyjne, a w starszym wieku na choroby otępienne. Naukowcy twierdzą, że izolacja społeczna i brak przyjaciół wpływa na nasze zdrowie tak samo jak wypalanie piętnastu papierosów dziennie. 

Brak przyjaciół a samotność

Nie mając przyjaciół możemy czuć się samotni. Samotność może nie być aż tak dotkliwa, jeśli posiadamy dużą rodzinę, dzieci. Wówczas rodzina pochłania naszą uwagę, choć brak przyjaciela również może doskwierać. 
Natomiast, kiedy jesteśmy całkiem sami, albo w naszym związku pojawiają się problemy, brak przyjaciół jest szczególnie dotkliwy. Samotność bywa bardzo bolesna. Nawet, jeśli nasze życie wypełnione jest po brzegi pracą i domowymi obowiązkami, to przychodzi taki moment, kiedy chcielibyśmy porozmawiać z kimś spoza najbliższego otoczenia. Z kimś, kto jest trochę z boku i może bardziej obiektywnie spojrzeć na problemy, które nas dotykają. 
Jak pokazują badania, samotność jest jedną z głównych przyczyn chorób serca. Jeśli jesteśmy samotni wykazujemy również większą wrażliwość na ból. Dodatkowo stajemy się mniej empatyczni na ból innych ludzi.
Negatywnych skutków samotności dla ludzkiego zdrowia i psychiki jest tak dużo, że według psychologów, badania nad samotnością powinny być w obszarze zainteresowań osób zajmujących się zdrowiem publicznym. 
Natomiast my, we własnym interesie, powinniśmy troszczyć się o podtrzymywanie przyjacielskich relacji, co nie dla każdego jest takie proste. 

 

Dlaczego nie mam przyjaciół?

W książce Antoine’a de Saint Exupery’ego, Lis mówi do Małego Księcia, że ludzie nie mają przyjaciół, bo  mają zbyt mało czasu, aby cokolwiek poznać. Kupują w sklepach rzeczy gotowe. A nie ma magazynów z przyjaciółmi, w związku z czym ludzie ich nie mają.
Rzeczywiście brak przyjaciół może wynikać z braku czasu. Zapracowani, skupieni na realizacji kolejnych celów, często nie mamy czasu na dbanie o relacje społecznych. Zapominamy, że przyjaźń należy pielęgnować i jeżeli nie będziemy tego robić, to zamieni się w zwykłą powierzchowną znajomość. 
Obecnie, życiu bez przyjaciół sprzyja również technologia, która sprawia, że mamy mnóstwo wirtualnych znajomych, ale w realnym życiu nie poświęcamy czasu na pielęgnowanie przyjaźni. Właściwie granica między realnym a wirtualnym życiem zaciera się coraz bardziej, zmienia się zatem i forma kontaktów międzyludzkich. 
Czasami na brak przyjaciół wpływają nasze indywidualne cechy. Jeżeli mamy problem z nawiązywaniem relacji społecznych, możemy również mieć kłopot z nawiązaniem relacji opartych na przyjaźni. 
Czasami również - na przykład na skutek traumatycznych doświadczeń - odczuwamy lęk przed otwarciem się na drugiego człowieka. Staramy się za bardzo zbliżać, aby uniknąć zranienia. Paradoksalnie - takim zachowaniem czynimy sobie jeszcze większą krzywdę.
Warto pamiętać, że przyjaciel to nie ktoś, kto tylko głaszcze nas po głowie i z kim miło spędzamy czas. To osoba, która - kiedy trzeba - może krytykować nasze zachowanie, czy odmówić jakimś prośbom. To jest właśnie jedna z wartości przyjaźni, ale nie każdy potrafi ją docenić. Jeżeli mamy na przykład problem z samooceną czy przyjmowaniem krytyki, często odsuwamy od siebie ludzi, którzy ośmielą się na jakąkolwiek krytykę naszych poczynań.

Zalety posiadania przyjaciół

Posiadanie przyjaciół jest niezwykle istotne i sprzyja naszemu dobremu samopoczuciu. Jak już wspominaliśmy, dla utrzymania dobrego zdrowia psychicznego i fizycznego niezbędne są relacje z innymi ludźmi. Przyjaciel sprawia, że problemy, na które napotykamy stają się mniej dotkliwe, jeżeli możemy się nimi z nim podzielić. Już sama rozmowa wiele ułatwia. Możliwość wypowiedzenia na głos gnębiących nas myśli samo w sobie ma działanie terapeutyczne. A obecność przyjaciela to również możliwość konkretnej pomocy w trudnych momentach.
Mając przyjaciół zdecydowanie lepiej radzimy sobie ze stresem. Badania wykazują, że poziom kortyzolu, czyli tzw. hormonu stresu jest dużo niższy u ludzi, którzy prowadzą bogate życie towarzyskie. Co więcej, według naukowców, posiadanie przyjaciela ma lepszy wpływ na nasze zdrowie niż posiadanie życiowego partnera czy dzieci. 
Przyjaciel jest dla nas wsparciem emocjonalnym i instrumentalnym. Pewność, że w potrzebie możemy na kogoś liczyć jest bezcenna i sama w sobie może być pomocna w rozwiązywaniu naszych mniejszych bądź większych problemów.

Jak znaleźć przyjaciół w dorosłym życiu?

Znalezienie przyjaciół w dorosłym życiu nie jest takie proste jakby się wydawało. To w dzieciństwie i okresie młodości chodzimy do przedszkoli, szkół, gdzie w naturalny sposób nawiązujemy relacje, co ułatwia  zawiązywanie się przyjaźni - czasem na całe życie. Kiedy jesteśmy dorośli sprawa jest trochę trudniejsza. 

Miejsce pracy 

Praca może być miejscem, w którym znajdziemy bratnią duszę - ze współpracownikami spędzamy dużo czasu i sporo nas łączy. Jednak w życiu zawodowym wchodzą w grę takie elementy jak rywalizacja czy pieniądze, a to na pewno nie sprzyja powstawaniu trwałych przyjacielskich relacji.  

Koła zainteresowań, wyjazdy tematyczne 

To świetna okazja do poznania osób, z którymi coś nas łączy. Jeżeli jednak pragniemy znaleźć przyjaciół i dysponujemy wolnym czasem, warto poszukać miejsc, w których spotkamy ludzi o podobnych do naszych zainteresowaniach, upodobaniach czy poglądach. Z reguły, naszą sympatię budzą ludzie przynajmniej w jakimś stopniu podobni do nas samych. Dlatego też bardziej prawdopodobne jest, że znajdziemy przyjaciół w okolicznościach, które i dla nas są przyjemne. 

Szukanie przyjaciół przez Internet 

To coraz bardziej powszechna metoda znajdowania przyjaciół, która może być bardzo dobrym rozwiązaniem, natomiast musimy pamiętać o różnych zagrożeniach, z jakimi wiąże się ten sposób nawiązywania znajomości i nie obdarzać pełnym zaufaniem dopiero poznanych w wirtualnym świecie osób. Taka metoda szukania przyjaciół może być łatwiejsza dla osób wycofanych i nieśmiałych, którym często łatwiej jest wypowiadać myśli poprzez klawiaturę komputera, aniżeli twarzą w twarz. 
Pewne jest jedno. Niezależnie od tego, w jaki sposób szukamy przyjaciół, musimy mieć na uwadze, że znajdując ich i my bierzemy na siebie pewną odpowiedzialność za  tę relację i również od nas zależy, jak ta przyjaźń będzie się rozwijać.